Rovatok 2015-től
Rovatok
- Bemutatkozás »
- Fejlesztés beruházás »
- Informatika »
- Korszerűsítés »
- Környezetvédelem »
- Közlekedésbiztonság »
- Közlekedéstörténet »
- Kutatás »
- Megemlékezés »
- Méréstechnika »
- Mérnöki ismeretek »
- Minőségbiztosítás »
- Szabályzatok »
- Technológia »
- Egyéb »
Szerzői segédlet
A Sínek Világa folyóirat szerzőinek összeállított szempontok és segédlet.
Tovább »A Green Track környezetvédelmi gyűjtőtálcarendszer fejlesztése
2014 elején megkeresés érkezett az azóta elhunyt Csek Károly, a Green Track környezetvédelmi tálcarendszer akkori szabadalmi tulajdonosa és konzorciumi partnerei – a Shopassistant Kft., a Hajna Hungary Kft., valamint a Gate Nonprofit Kft. – részéről, a Green Track környezetvédelmi gyűjtőtálcarendszer vasúti alkalmazásának szélesebb körű lehetőségeinek megvizsgálásával és fejlesztésével kapcsolatban. A kutatási munkákban részt vevő Széchenyi István Egyetemet az Universitas-Győr Nonprofit Kft. képviselte.
A Green Track környezetvédelmi gyűjtőtálcarendszer
A Green Track környezetvédelmi gyűjtőtálcarendszerrel a vasúti vágány zónában összefüggő és vegyszerálló burkolatot lehet kialakítani az elcsurgó anyagok összegyűjtésére és elvezetésére, amelyet az 1. ábra szemléltet. Ilyenek lehetnek az üzemanyag lefejtő-feladó vágányok, a mozdonyok üzemanyagtöltő helyei, a vasúti személy- és teherkocsik belső/külső tisztítási helyei, a por-, sav-, lúg- és egyéb vegyi szennyezőanyagok lefejtő és feladó helyei, a vasúti peronok sínszálai között kialakuló szennyezések felszedésének megkönnyítése, a tönkrement vagy átépítésre váró vasbeton tálcás felépítmények [2].
A műanyag tálca olyan kialakítású, hogy bármelyik felépítményi leerősítéshez (pl. síncsavaros, osztott stb.) és felépítményi rendszerhez alkalmas, geometriai kötöttségek nélkül beépíthető egyenes és íves pályaszakaszokon. A Green Track gyűjtőtálca létesítésével megoldódik a környezet terhelésének és szennyezésének csökkentése, károsodásának megelőzése úgy, hogy a vasúti felépítményi szerkezeti elemek védelmet kapnak, az ágyazat, a környező talaj és talajvíz nem szennyeződik. A tálca alkalmas a kiszolgálószemélyzet közlekedésére, mivel felülete csúszásmentes és lépésálló. A rétegrendi felépítéséhez tartozik a teherhordó alátámasztó borda. A teherhordó borda egyik feladata, hogy a gyűjtőtálca károsodások nélkül elviselje a rá ható terheléseket. Másik feladata, hogy biztosítsa a terhelések átadását a megadott és előre méretezett alátámasztásoknál, amelyek a bordákon keresztül az aljakra jutnak. A tálca fontos tulajdonsága, hogy nem igényel folytonos alátámasztást. A környezetvédelmi tálcarendszer eleme az elcsurgó anyagok elvezetését biztosító csőrendszer. A szennyező anyagok a ferde síkú tálca felületén, gravitációs úton kerülnek a csőcsonkhoz, majd távoznak a csatlakozó csővezetéken keresztül az utókezelő tartályba. A csőrendszer anyagát tekintve lehet az előre gyártott gumigyűrűs csatalakozású vagy a fokozottan vegyszerálló hegesztéssel csatlakoztatott csőszál. A megfelelő geometriai vezetést a csőidomok biztosítják [2], [4], [6].
A Green Track környezetvédelmi tálcarendszer alkalmazásának előnye, hogy nem igényli a meglévő vágány átépítését, a kis súlya miatt gyors helyszíni építési munkálatokat tesz lehetővé. Bármelyik felépítményi rendszerhez illeszkedik, a felépítményi elemek megbontása nélkül, külön rögzítőelemek felhasználása nélkül építhető. A fizikai-kémiai igénybevételeknek ellenáll, és UV álló. Sínvállhoz illeszkedve az elcsurgó szennyező anyagok nem érintkeznek a felépítményi szerkezeti elemekkel, fenntartási és karbantartási igénye minimális. Kivitelezési költsége a vasbeton tálcás felépítményhez képest 30–50%-kal kevesebb [2].
Irodalomkutatás és fejlesztések
A Green Track környezetvédelmi gyűjtőtálcarendszer vasúti alkalmazásának szélesebb körű használhatósága szempontjából irodalomkutatást végeztünk a Széchenyi István Egyetemen. A kutatási tevékenységeink a Shopassistant Kft., a Hajna Hungary Kft., valamint a Gate Nonprofit Kft. munkatársaival történő folyamatos konzultációval valósult meg. Az általunk elkészített és az előzőekben említett társaságok munkatársai által elkészített jelentések a következő kutatási területekre, témakörökre terjedtek ki:
- Az Egyesült Arab Emírségek, Egyiptom, Irak, Kazahsztán, Japán, Oroszország, Törökország, Szaúd-Arábia, India és Kína vasúti személy- és teherszállítása szóba jöhet a Green Track környezetvédelmi tálca alkalmazhatósága szempontjából.
- A Green Track vasúti gyűjtőtálcarendszernek a környezetvédelmi szerepe, az ipari szennyvizek tisztítása és gyűjtése, a vasúti üzem környezetre gyakorolt hatása, valamint a környezetvédelmi fejlesztések területén.
- A Green Track rendszer erőtani-szilárdságtani vizsgálatai VEM (FEM) modellezéssel, a gyűjtőtálcarendszer anyagának és csúszósúrlódási együtthatójának követelményei.
- A vasúti gyűjtőtálcarendszer villamos szempontú követelményei és a Green Track üvegszál-erősítésű polimer kompozit korlátok és táblatartó oszlopok vasúton történő alkalmazhatósága.
Szerkezeti fejlesztések történtek a gyűjtőtálcaelemek vágányrendszerbe való illesztését és telepítését illetően. Az eddig alkalmazott teherhordó/alátámasztó bordák a tálca hossztengelyére merőleges kialakításúak voltak, a kiosztásnak pedig alkalmazkodnia kellett a keresztaljak kiosztási sűrűségéhez. A mostani fejlesztés ezt a kötöttséget igyekszik kiküszöbölni, amely során az alátámasztó bordák kialakítása a tálca hossztengelyével párhuzamos lesz, így a feltámaszkodás független a keresztaljak kiosztásától. Ezt a szerkezeti változást a 2. ábrán látható makett szemlélteti. Változás történt a ferde síkú tálcán létrehozott, az elcsurgó anyagok fogadására létesített „vápa” szempontjából.
A csőcsonkhoz kapcsolódó felületet úgy alakították ki, hogy az a telepítési pontatlanságokból adódóan az éppen megfelelő területen legyen „megfúrható”, ezzel is elősegítve a tálcarendszer pontos szerelhetőségét és beépíthetőségét.
Összefoglalás
A „Green Track környezetvédelmi gyűjtőtálcarendszer piacorientált továbbfejlesztése a teljes körű vasúti és közúti alkalmazhatóság érdekében” végzett kutatási tevékenységek és fejlesztések elősegítik a tálcarendszer előregyárthatóságát, hozzájárulnak a környezetvédelmi gyűjtőtálca különböző vágányrendszerbe való illesztéséhez, elősegítik a telepítése és alkalmazhatósága során megkövetelt geometriai méretpontosság betarthatóságát.
Köszönetnyilvánítás
Köszönettel tartozunk Csek Károlynak, aki lehetővé tette, hogy a 2013. PIAC_13-1-2013-0078 azonosító számú „Green Track környezetvédelmi gyűjtőtálcarendszer piacorientált továbbfejlesztése a teljes körű vasúti és közúti alkalmazhatóság érdekében” című pályázat kutatási munkáiban részt vehetünk.
Köszönjük a Shopassistant Kft., a Hajna Hungary Kft., valamint a Gate Nonprofit Kft. munkatársainak, hogy a folyamatos konzultációkkal és személyes megbeszélésekkel hozzásegítettek minket a kutatási tanulmányok elkészítéséhez, és hogy részt vehetünk a jövőbeni fejlesztési tevékenységekben.
Irodalomjegyzék
- [1] Green Track Guide (2015): About Green Track environment protective collecting-tray system. Prospektus, Shop Assistant Inc.
- [2] Csek Károly (2003): Green Track műanyag környezetvédelmi gyűjtőtálca rendszer beépítési technológiai leírása. Zöld Vágány Mérnöki Iroda, Budapest, 35. o.
- [3] MÁV-THERMIT Hegesztő Kft.: Vasúti pálya szennyeződés elleni védelme Green Track rendszerrel (http://www.mav-thermit.hu), letöltés: 2015. 07. 20.
- [4] Lőkös László PhD (2011): Megvalósult és folyamatban lévő fejlesztések a MÁV-THERMIT Kft.-nél. Sínek Világa, 2011/6, 10–15. o.
- [5] http://www.zoldvagany.hu. Letöltés: 2015. 07. 22.
Ha szeretne rendszeresen hozzájutni a legfrisebb számokhoz, fizessen elő a folyóiratra.