A cikk szerzője:

Antal Árpád szakmai tanácsadó
Magyar Tűzihorganyzók Szervezete

Nagy Miklós műszaki igazgató
NAGÉV CINK Kft.

A tűzihorganyzás várható élettartama – A horganyzás tapasztalatai

A fémbevonatok korróziós élettartamát általánosságban – a környezeti hatásokon kívül – a fémréteg anyagi minősége, anyagának tisztasága, a réteg szerkezete, feszültségállapota, de mindenekelőtt vastagsága határozza meg. Ez vonatkozik a tűzihorganyzással előállított bevonatokra is. A gyakorlat szempontjából a korróziós képességekre meghatározó befolyása a horganyréteg vastagságának van, hiszen a darabáru tűzihorganyzásánál képződő fémrétegek egyéb tulajdonságai lényegében adottnak tekinthetők vagy elhanyagolhatók. Ugyanis a rétegek kémiai összetételét az MSZ EN ISO 1461:2009 szabvány szabályozza, amit a bevonó vállalatok szigorúan betartanak. De vastagságuk az acélszerkezet kémiai összetétele függvényében ugyanazon szerkezeti elemen akár két-háromszoros különbséget is mutathat.

Egy szerkezet védőbevonatának „leggyengébb” pontja ott lehet, ahol az a legvékonyabb, esetünkben ez a 10 mm vastag 1. számú merevítőlemez teljes felülete

(4. táblázat). Ezt a lemezt olyan acélminőségből gyártották, amely tűzi­hor­ganyozhatóság szempontjából je­len­tő­sen eltér az öv- és rácsrudak, valamint a 2. merevítőlemez anyagától. Itt az acél szilícium- és foszfortartalma játszik meghatározó szerepet.

Várható bevonat-élettartamok becslése

Az (MSZ EN) ISO 9223:2012 szabvány tartalmazza az egyes légköri korróziós osztályok meghatározását, valamint a cinkre (és más fémekre) vonatkozó rövid távú (1 éves) korróziós rátákat. A vasúti műtárgyak szokásosan több évtizedes élettartamra vannak tervezve, ezért korróziós hatásoknál az (MSZ EN) ISO 9224:2012 szabványban szereplő lineáris hosszú távú (30 év) korróziós rátákat (rlin) javasolt figyelembe venni. Ezt azért fontos megjegyezni, mert a horgany korróziós vesztesége a kitét első időszakában (1–3 év) lényegesen nagyobb, mint az azt követő évtizedek alatt. Ez a jelenség a teljes értékű cinkpatina kialakulásával függ össze.
Az 5. táblázatban kívánjuk érzékeltetni a tűzihorganyzással kialakított védőbevonatok különböző korróziós körülmények alatt várható élettartamát.


A 3. táblázatban levő élettartamok az acélszerkezeten mért legkisebb bevonatvastagság, valamint az MSZ EN ISO 9224:2012 szabvány B.1 táblázata szerinti korróziós rátákkal számítva. Megjegyezzük, hogy a C-5 korróziós kategória (nagyon erős) külső téren, szabad levegőn elsősorban agresszív ipari környezetben előforduló osztály (MSZ EN ISO 9223:2012). Helyi hatások is okozhatnak ritkán ilyen erős igénybevételt.

A cikk folytatódik, lapozás:« Előző1234Következő »
A teljes cikket megtalálja a folyóirat 2018 / Különszámában.
Ha szeretne rendszeresen hozzájutni a legfrisebb számokhoz, fizessen elő a folyóiratra.
A hozzászólások megtekintéséhez vagy új hozzászólás írásához be kell jelentkeznie!
Sínek Világa A Magyar Államvasútak Zrt. pálya és hídszakmai folyóirata
http://www.sinekvilaga.hu | ©