Rovatok 2015-től
Rovatok
- Bemutatkozás »
- Fejlesztés beruházás »
- Informatika »
- Korszerűsítés »
- Környezetvédelem »
- Közlekedésbiztonság »
- Közlekedéstörténet »
- Kutatás »
- Megemlékezés »
- Méréstechnika »
- Mérnöki ismeretek »
- Minőségbiztosítás »
- Szabályzatok »
- Technológia »
- Egyéb »
Szerzői segédlet
A Sínek Világa folyóirat szerzőinek összeállított szempontok és segédlet.
Tovább »Áthidaló megoldások GRP felhasználásával
GRP biztonsági rácsok és padlók
A GRP-profilok mellett szükséges megemlíteni a padlószerkezeteket, amelyek teherbírás szempontjából különböző kivitelben készülnek és könnyen installálhatók akár meglévő acélszerkezetek kiegészítő elemeként is. Felhasználhatók vasúti kocsimosók padozatához a korrózióállóság és erős vegyszer- és lúgállóság miatt, de vasúti peronok bővítésére is alkalmasak, sőt függőlegesen akár kerítésnek is kiválók (3. ábra).
GRP kábelcsatornák-kábellétrák
A GRP-kábellétrák ideális megoldást jelentenek az ipari területen történő kábelfektetések során. A GRP-kábellétrák, -kábelcsatornák szerelése gyors, egyszerű és az egyedi igények szerint végezhető, a terhelhetőség miatt nagy fesztávok is áthidalhatók a GRP-kábeltartók használatával (4. ábra).
Magasfeszültség elleni védelemre használt GRP-profilok
A GRP-profilok jó szigetelőképességgel rendelkeznek, ezért a magasfeszültség alatt álló helyeken történő munkavégzéshez kiválóan használhatók GRP-lemezek védőelemként. Európában már elterjedtek a madárvédelemben használt GRP-szerkezetek, amelyek a madarak magasfeszültségtől való elterelésére szolgálnak. A GRP-profilok jó szigetelőképességének köszönhetően a polimer kompozit hevederes sínkötések a sínszálak egymástól való elektromos szigetelését is képesek biztosítani (5. ábra).
Szenzációs nemzetközi megoldás GRP felhasználásával
A lengyelországi Torunban, a Visztula folyó felett húzódó Marshal Jozef Pilsudski híd műszaki felújítása során a régi híd két oldalára konzolos kialakítással négyméteres sáv épült a gyalogos- és a kerékpáros-forgalom számára. A Visztulát átszelő híd 1938-ban épült, amelynek korára és szerkezetére való tekintettel csak könnyű, de rendkívül erős anyag jöhetett szóba a bővítéshez, ezért tökéletes választás volt az üvegszál-erősített műanyag. A híd teljes hossza 1004 méter, a kétoldali bővítéshez 16 km hosszú, fél méter széles, erre a célra tervezett GRP-profilt használtak a kivitelezők. Ez a nagyszabású nemzetközi projekt is egy lehetséges alkalmazás bemutatása a pultrúdált kompozitok felhasználási lehetőségének (6. ábra).
Avius Kft., a magyar GRP-gyártó német gyökerekkel
A nagykanizsai Avius Kft. Magyarországon piacvezetőként közel húsz éve gyárt üvegszál-erősítésű műanyag profilokat. A 200 főt foglalkoztató vállalat a gyártás mellett nagy hangsúlyt fektet a kompozit anyagok kutatás-fejlesztésére és a kompozit anyag előnyös tulajdonságainak javítására is.
Az Avius Kft. a sztenderd szelvények (I gerenda, zártszelvények, kör- és rúdprofilok) mellett mintegy 1300 egyedi GRP-profilt képes gyártani a technológiai hátterének köszönhetően, de rövid határidővel ügyfélspecifikus gyártást is vállal a nemzetközi és a hazai partnerek igényei szerint. A közel 20 éve működő cég több pillérre építi piaci növekedését. A félkész termék gyártása (profilok) mellett késztermékek, mint például létrák, lépcsőszerkezetek és korlátrendszerek egyedi tervezését és összeszerelését, továbbá helyszíni kivitelezését is vállalja a cég Magyarország egész területén.
Amíg egy építőipari késztermék a gyártótól a végfelhasználóhoz jut, számos probléma, hiányosság felmerülhet az összehangolatlan tervezés vagy a nem megfelelő kivitelezés miatt. Ezen folyamatok az Avius Kft.-nél egy kézben összpontosulnak, hiszen a tervezéstől a gyártáson át egészen a kivitelezésig a vevői igénynek való maximális megfelelés a cél. A megrendelő személyre szabott, komplett megoldást kap.
Összefoglalás
A kompozit anyagok felhasználása egyre elterjedtebb a vasút területén is, ahogy az ipar számos szektorában. A környezeti ellenállóság, hosszú élettartam és a szerkezeti tulajdonságok egyedi, funkcionális igényekre szabása emeli ki a kompozitokat a hagyományosan egykomponensű anyagok közül.
A technológia fejlődése következtében kialakult környezeti és mechanikai kihívásokra is megfelelő alternatíva lehet a kompozit a hagyományos anyagokkal szemben sokszor előnyösebb tulajdonságai miatt.
Mindent összevetve, a kompozit anyagok hosszú távon gazdaságosabb és hatékonyabb lehetőséget kínálnak az ipari szerkezetek kiváltására.
Ha szeretne rendszeresen hozzájutni a legfrisebb számokhoz, fizessen elő a folyóiratra.