Rovatok 2015-től
Rovatok
- Bemutatkozás »
- Fejlesztés beruházás »
- Informatika »
- Korszerűsítés »
- Környezetvédelem »
- Közlekedésbiztonság »
- Közlekedéstörténet »
- Kutatás »
- Megemlékezés »
- Méréstechnika »
- Mérnöki ismeretek »
- Minőségbiztosítás »
- Szabályzatok »
- Technológia »
- Egyéb »
Szerzői segédlet
A Sínek Világa folyóirat szerzőinek összeállított szempontok és segédlet.
Tovább »Zúzottkő ágyazat viselkedésének megítélése a szemszerkezeti tulajdonságai alapján
Az ágyazati kőanyag állapotát a szemmegoszlási görbék (11–15. ábra) szemléltetik.
A vizsgált szakaszokon a szemmegoszlási görbék a vizsgálatok eredményeit jól dokumentálják, de értékelésük a szemmegoszlási görbék minősítő értékével válik kezelhetővé. Az ágyazati kőanyag állapotát vizsgálati eredményekkel meghatározott minősítő értékeket az 5. táblázatban foglaltuk össze.
A minősítő értékek jól mutatják, hogy a leaprózódás az A szemmegoszlási határgörbe minősítő értékéhez viszonyítottan az aljak alatt 55%-os, az ágyazatban 67%-os.
Ezek alapján a pótlásnál – 10 tömeg%-os többletanyag számbavételével – 65, illetve 55 tömeg%-os anyagbeszállítással kell számolni. Javaslatunk szerint átlagosan az ágyazati kőanyag pótlásánál a 60 tömeg% új andezit kőanyag beépítésének igényét kell figyelembe venni.
Összefoglalás, javaslatok
A különböző időben beépített ágyazati zúzottkövek termékállandósági tulajdonságainak megítélésénél a geometriai tulajdonságok figyelembevételére a szemmegoszlási görbe alapján meghatározott jellemző, a szemmegoszlás minősítő értéke (M) használható. A szemmegoszlás minősítő értékének változásával a felépítmény állapota kategorizálható. A felújítási munkák ütemezésénél javasoljuk, hogy előzetes, előkészítő vizsgálattal történjenek a tervbe vett szakaszokon a felépítmény ágyazati kőanyagok állapotát értékelő szemszerkezeti vizsgálatok.
A szemmegoszlás minősítő értékének változása mellett ügyelni kell az ágyazati kőanyag szemalakjának változására is. A beépített kőanyag kubikus szemalakú, véleményünk szerint viszont a pótlásnál, a jobb ékelődés érdekében, bizonyos mértékben lemezes szemű kőzetanyag beépítése is célszerű lenne.
Köszönetnyilvánítás
Az ágyazati kőanyagok szemszerkezeti tulajdonságainak átfogó vizsgálatát a MÁV Zrt. K+F Kutatásfejlesztési Innovációs Programjai tették lehetővé. Nevezetesen a „Vasúti ágyazati anyag entrópia tulajdonságainak és azok energiaszemléletű hatásainak vizsgálata az MSZ EN 13450:2003 számú szabvány rendjében” című (témaszám: 1-07-95-002/11) és annak folytatásaként „A vasúti zúzottkő ágyazati kőgerenda vizsgálata dinamikus és egyéb igénybevételek hatására” című (szám: 36895/2015/MAV) K+F kutatás.
A szerzők köszönettel tartoznak Emszt Gyula ny. tanszéki mérnök és Pálinkás Bálint laboráns (BME Geotechnika és Mérnökgeológia, korábban Építőanyagok és Mérnökgeológia Tanszék munkatársai) segítőkész, önzetlen munkájáért.
Irodalomjegyzék
- M. Gálos – L. Kárpáti (2007): Testing of Hungarian aggregates for railway ballast according to MSZ EN 13450:2003
- Central European Geology, Vol. 50/4. Akadémiai Kiadó, Budapest, 353–361.
- Gálos Miklós, Kárpáti László, Szekeres Dénes: Ágyazati kőanyagok – Kutatás és vizsgálatok (1. rész).
- Sínek Világa, 2010/6.
- Gálos Miklós, Kárpáti László, Szekeres Dénes: Ágyazati kőanyagok – A kutatás eredményei (2. rész).
- Sínek Világa, 2011/1.
- Gálos Miklós, Kárpáti László, Szekeres Dénes: Ágyazati kőanyagok – A kutatás eredményeinek hasznosítása (3. rész).Sínek Világa, 2011/2.
- Szakértői értékelés a Piliscsaba–Esztergom állomások között a vasúti ágyazatban levő zúzottkövek előzetes állapotértékeléséről. Dr. Balázs L. Gy. – dr. Gálos M. (2012) BME Építőanyagok és Mérnökgeológia Tanszék.
Ha szeretne rendszeresen hozzájutni a legfrisebb számokhoz, fizessen elő a folyóiratra.