A cikk szerzője:

Csurilla Imre ügyvezető, vezető tervező
Unique-Plan Kft.

A Lajta bal parti csatornahíd átépítésének tervezése

A híd 2012-es III. fokú vizsgálata során állékonysági és deformációs problémákat tártak fel. A kapcsolatoknál ismét korróziós károkat, mozgásra utaló jeleket találtak. A rácsos főtartó oszlopok eltértek a függőlegestől, az övelemek pedig a vízszintestől. A 100 km/h sebességű közlekedésre a hidat átépítés nélkül alkalmatlannak találták, ezért a vizsgálat eredményeképpen 20 km/h-s sebességkorlátozást vezettek be.

A tervezett új híd szerkezete

Az új műtárgy teherbírását a vonatkozó Eurocode szabványok szerint és az MSZ EN 1991-2:2006 szerinti LM71 (MÁV H.1.2. Utasítás szerinti U jelű teherrel egyenértékű), valamint SW/2 jelű vasúti teher figyelembevételével határoztuk meg. A figyelembe veendő pályasebesség 160 km/h, a tengelyterhelés 225 kN. Emellett a vonalon közlekedő, transzformátort szállító rendkívüli szerelvények terhelését is figyelembe kellett venni. A szerelvényekre vonatkozó adatokat a GYSEV Zrt. bocsátotta rendelkezésünkre, pontos tengelyterhelési adatok hiányában a megadott terhelések szerelvénygeometria alapján történő egyenletes szétosztásával kellett számolni.
A tervezett híd felszerkezete egynyílású, kéttámaszú, alsópályás, rácsos főtartós, kereszttartókkal alátámasztott pályalemezes acélszerkezet. A rácsos főtartókhoz kereszttartóval alátámasztott pályalemezelemek csatlakoznak. A hídszerkezetet üzemi körülmények között gyártják és szerelik, majd összeszerelt állapotban szállítják a helyszínre. A szimmetrikus rácsozású főtartók tengelytávolsága 5600 mm. Az elméleti főtartómagasság 3147 mm. A felső övrudak és szélső
rácsrudak diafragmákkal merevített kalapszelvényűek, míg a közbenső rács­rudak I keresztmetszetűek. A közbenső rácsrudak törzsszelvénymagassága 360 mm. A rácsozat vízszintes hálózati hossza 7 × 4,00 m = 28,00 m. A főtartó alsó övét zárt doboz keresztmetszetű övrúd alkotja. Az övrúd alsó lemezei a kereszttartó megfelelő bekötése miatt minden kereszttartónál ívesen kiszélesednek. A pályaszerkezet 12 mm vastag, teknőszerű keresztmetszettel kialakított pályalemezből és az azt alátámasztó kereszttartókból áll. Mindkét oldalon a pályalemezen kialakított mélyvonal vezeti a vizet a híd végei felé. A kereszttartók távolsága 1,00 m, gerincmagasságuk igazodik a pályalemez profiljához. A kereszttartó alsó övlemezének síkja megegyezik a főtartó alsó övrúd alsó övlemezének síkjával.
A főtartók alsó övéhez helyszíni csavarozott kapcsolattal csatlakozik a híd két külső oldalán elhelyezendő üzemi gyalogjárda-tartókonzol. A járda járólemeze alatt teljes szélességében kábelcsatorna biztosított (oldalanként 2 × ~25 × 50 cm keresztmetszettel). A gyalogjárda hasznos szélessége 1,00 m (elsodrási határon kívüli és üzemi gyalogjáró korláton belüli szélessége).
Az új alapozás helyszíni betonozással, monolitikusan készül, és hídfőnként 8 db 80 cm átmérőjű CFA cölöpre támaszkodik. A hídfők terheit monolit vasbeton fejtömbök közvetítik a cölöpökre. A cölöpösszefogó gerendán 1,50 m széles, 7,10 m hosszú hídfőfal épül. A hídfőfal tetején, a felszerkezet alátámasztásainak helyén 2 db 80 × 100 cm-es saruzsámoly készül a szerkezeti gerendával és térdfallal összevasalva. A szerkezeti gerendából nyúlik ki a felszerkezet magasságában a földet és ágyazatot megtámasztó, 40 cm vastag térdfal. A felmenőfalhoz és a térdfalhoz 60 cm vastagságú párhuzamos szárnyfalak csatlakoznak. A szárnyfalakra konzolosan támaszkodik a hídhoz csatlakozó vasbeton üzemi járda. Az U profilú konzollemez belsejében a kábelcsatornáknak fenntartott hely van, a járófelület a felszerkezethez hasonlóan lencsemintás lemezzel van kialakítva. A vasúti töltésről a hídra való feljutást vasbeton rámpa biztosítja.
A vasúti pálya zúzottkő ágyazatát eredetileg megszakítás nélkül, folytonosan vezettük volna át a hídfők felett, vízzáró, süllyesztett dilatációs szerkezet beépítésével. A kivitelezés megkezdésekor azonban az ágyazatmegszakítás mellett döntöttek, így a hídvégeken acél ágyazattámasztó készül, dilatációt pedig nem építenek be. A hídfők mögötti süllyedéskülönbsé­gek kiegyenlítésére a térdfal hátulján kialakított konzolra ül fel a 30 cm vastag, 4,00 m hosszú kiegyenlítőlemez, melynek hosszesése 5%. A kiegyenlítőlemez végén Raudril típusú keresztszivárgót építenek be beton előfejjel.
A hídon a vasúti pályára hulló csapadékvizet a pályalemez 2%-os keresztesése a két oldalon kialakított mélyvonalakba vezeti. A hosszirányú vízelvezetést a pályaszerkezet állandó terhekre való 2‰-es túlemelése biztosítja. A hídfőknél összegyűlt vizet a támaszok melletti víznyelő csöveken keresztül a mederbe vezetik. A pályalemez szigetelése teljes hosszban Servidek/Servipak rendszerű lesz.

10. ábra. Az új hídszerkezet saruelrendezése
A szerkezet 1 db fix, 2 db egyirányban mozgó és 1 db minden irányban mozgó gömbsüvegsarura támaszkodik (10. ábra). 
Anyagminőségek:

  • főtartók, pályaszerkezet: S355J0+N
  • járdakonzol, korlátelemek: S235JR
  • CFA cölöp: C30/37 -XC2-XA1-16-F5 (víz alatt 380 kg/m³ cement)
  • cölöpösszefogó gerenda: C30/37 -XC2-XF2-XA1-16-F3
  • hídfő felmenőfal, térdfal, szárnyfal: C35/45 -XC4-XF4-XA1-16-F3

Az acél felszerkezetet és az egyéb kiegészítő acélszerkezeteket négyrétegű bevonat – min. 4 × 80 μm rétegben, 320 μm összrétegvastagságban – védi a korróziótól.

Vasúti pálya

A meglévő hídon jelenleg UIC 54-es sínrendszer van, 1:20 síndőléssel. A Megrendelő kérésére – a megemelt vasúti pályasebességnek megfelelően – a vasúti hídon, valamint a híd előtt-után egy rövid szakaszon UIC 60 E1 sínrendszer épül teljes ágyazatcserével, 60 cm-es aljkiosztással. Az átépítés idejére a hídfők mögött alakítják ki a munkaterületeket. A Rajka felőli oldalon kb. 60 m hosszú szerelőtér épül, melyről a helyszínre szállított hidat betolják.
Az átépítés során a híd előtti és utáni rövid szakaszokon UIC 60 E1 sínrendszer épül hézagnélküli kivitelben, L4 jelű vasbeton aljakkal, Vossloh W14 sínleerősítéssel. A hídon és a hozzá csatlakozó terelősínes szakaszon UIC 60 E1 sínrendszer épül hézagnélküli kivitelben, LT, LT-1, LT-3 jelű vasbeton aljakkal. Az átépítéssel nem érintett csatlakozópálya az eredeti UIC 54-es sínrendszerű, hézagnélküli felépítmény marad, LM jelű vasbeton aljakkal.

A felszerkezet statikai számítása

11. ábra. Az acélszerkezet 1. statikai modellje12. ábra. Az acélszerkezet 2. statikai modellje

Az acél felszerkezet méretezését AXIS programmal végeztük, és kétféle statikai modellt használtunk. Az 1. modellben a pályalemezt héjmodellel, a kereszttartókat bordaként, a főtartókat rúdként modelleztük (11. ábra).
Az 1. statikai modellen az alábbi vizsgálatokat végeztük el:

  • kihajlásvizsgálat (teherszorzók meg­állapítása),
  • rezgésvizsgálat (első sajátfrekvencia megállapítása).

A 2. modellben a pályalemezt, a kereszttartókat,  a főtartók alsó övrúdját héjmodellel, a főtartók rácsrúdjait, valamint felső övrúdjait rúdmodellként vettük figyelembe (12. ábra).
A 2. statikai modellen az alábbi vizsgálatokat végeztük el:

  • szilárdsági és stabilitási vizsgálatok (rúdelem-kihasználtságok, lemezelem-feszültségek),
  • használhatósági vizsgálatok (lehajlás, felszerkezet elcsavarodása),
  • fáradásvizsgálat.

Szilárdsági vizsgálat a héjelemekre Sök von Mises összehasonlító feszültségek vizsgálatával történt. Az elvégzett számítások alapján a leginkább igénybe vett helyen (rácsos főtartó alsó övrúd és kereszttartó-bekötés) a mértékadó összehasonlító feszültség Sökmax = 296 N/mm2, ez kisebb a folyáshatárnál (fy = 355 N/mm2).

Szilárdsági és stabilitási ellenőrzés a rúdelemekre

A rácsos főtartó rúdjaiban ébredő erők vizsgálatakor a legnagyobb kihasználtság a felső kalapszelvényű övrúdban (88%) és a szélső nyomott rácsrúdban (90%) ébredt. A főtartók belső rácsrúdjainak lemezvastagságait gazdasági okokból csökkentettük, ennek mértékét a felső övrúd megtámasztásában játszott szerepük korlátozta. Nagyobb kihasználtságot adó, kisebb keresztmetszetű belső rácsrudaknál a felső öv kihajlási hossza megnövekedett volna (13. ábra).

13. ábra. A rácsrudak kihasználtsága
A felső övrúd kihajlási hossza látható és lemérhető. A kihajlási hossz azonban analitikusan is számítható. A kritikus erő a kihajlási teherszorzó és normálerő szorzataként számítható. Az Euler-képletből kapott befogási tényezővel megszorozva a hálózati hosszt, megkapjuk a kérdéses kihajlási hosszt. Mivel a kereszttartó-­kiosztás elég sűrű, ezért az U kerethatás jól érvényesül a felül nyitott, összetámasztás nélküli rácsos tartószerkezetnél. A főtartó tartósíkra merőleges kihajlási hossza a fenti számítás alapján 5,28 m-re adódott. Ezen kihajlási hossz figyelembevételével a felső övrúd kihasználtsága 88%-os. A helyzeti állékonyságvizsgálat alapján a felborulással szembeni ellen­állás 8,37-szeres, ami kellően nagy biztonságot jelent.
A hídon átvezetett pálya szempontjából nem elhanyagolható a szerkezet alaktorzulása. Az elvégzett vizsgálatok alapján a 3 mm-es megengedett síktorzuláshoz képest a tényleges torzulás 0,25 mm.

A cikk folytatódik, lapozás:« Előző1234Következő »

Irodalomjegyzék

  • MÁV Vasúttervező Ü. V.: Lajta csatorna-híd helyreállítása és erősítése. Tervdokumentáció, 1955.
  • BME Acélszerkezetek Tanszék: Kiértékelő jelentés a Hegyeshalom–Rajka vonal 988+10 szelvényében lévő l = 24,80 m támaszközű vasúti Lajta-híd próbaterheléséről, 1989. augusztus.
  • Pont-Terv Kft.: Lajta bal parti csatorna felülvizsgálat, 1996. december.
  • Speciálterv Építőmérnöki Kft.: Hegyes­halom–Rajka-oh 988+10 hm-sz.-ben lévő alsópályás rácsos acélhíd a Lajta folyó felett. Statikai felülvizsgálati szakvélemény, 2014. november.
  • Speciálterv Építőmérnöki Kft.: Hegyeshalom–Rajka-oh vv. 988+10 hm-sz.-ben 24,00 m ny. alsópályás rácsos acélhíd végleges tanulmányterve és a híd kiváltására szolgáló provizórium elhelyezésének tanulmányterve, 2015. április.
  • MSZ-EN 1991-2:2006 Eurocode 1: A tartószerkezeteket érő hatások 2. rész. Hidak forgalmi terhei.
A teljes cikket megtalálja a folyóirat 2018 / Különszámában.
Ha szeretne rendszeresen hozzájutni a legfrisebb számokhoz, fizessen elő a folyóiratra.
A hozzászólások megtekintéséhez vagy új hozzászólás írásához be kell jelentkeznie!
Sínek Világa A Magyar Államvasútak Zrt. pálya és hídszakmai folyóirata
http://www.sinekvilaga.hu | ©