A cikk szerzője:

Madácsi Gábor osztályvezető
MÁV Zrt.

A MÁV Zrt. építészeti arculatának öröksége, fejlesztési irányai és jövőképe

Az arculat nem más, mint egy cég különböző megjelenési formáinak összessége. Legegyszerűbben úgy képzelhető el, mint egy kirakós játék. A puzzle egyes darabkái az arculati elemek, a kirakott kép pedig maga az egységes arculat, mindaz, amit a cég mutat magáról. Ez a kép akkor lesz tökéletes, ha összeillenek az egyes darabkái. Ha nincs egységes koncepció, nincsenek jól egymásba illeszthető elemek, az arculat nem lesz összefüggő, így a szolgáltatást igénybe vevők fejében, érzelmeiben sem alakul ki teljes bizalom a cég iránt. A jó arculat hozzátesz a céghez, segíti stratégiai üzenetének befogadását, támogatja marketingkommunikációját. Mindezek mellett egy arculat bizonyítványul szolgál a cég igényességéről, hozzáállásáról, megnyilvánulásáról.

120a számú vasútvonal

A Budapest–Újszász–Szolnok, 120a vasútvonalon végzett, MÁV Zrt. saját forrású magasépítményi beruházások megmutatták, hogy a MÁV Zrt. is képes vonali szintű átfogó ingatlanfejlesztés sikeres elvégzésére [3]. Ezzel mintegy méltó módon nyúlt vissza az egységes építészeti arculat és tipizálás évszázados és mintaértékű magasépítményi hagyományához mind a korhű, mind a modern épületek esetében (7., 8. ábra).

6. ábra. Vác vasútállomás, felvételi épület, váróterem6. ábra. Vác vasútállomás, felvételi épület, váróterem
7. ábra. Tápiógyörgye vasútállomás, felvételi épület7. ábra. Tápiógyörgye vasútállomás, felvételi épület


 

8. ábra. Maglódi nyaraló megállóhely, felvételi épület8. ábra. Maglódi nyaraló megállóhely, felvételi épület

Békéscsaba vasútállomás felújítása

A projekt – a váci beruházáshoz hasonlóan – szintén európai uniós forrásból, a NIF Zrt. bonyolításában valósulhatott meg. Az átfogó műszaki tartalmú projekt része volt egyebek között a műemlék felvételi épület (9. ábra) és környezetének felújítása [4], [5]. Az épület külsejét, műemlékek esetében elvárt módon, egyedi, kutatási munkán alapuló tervek szerint újították fel. A tervezéskor szükséges feladat volt a korszerű funkciójú egységek, berendezések igényes beillesztése a korhű környezetbe. Az épület belső része is műemléki felújításon esett át, a mai kornak megfelelő berendezések, termékek beillesztése, mint egységes arculatteremtő elemek, itt is elvárás volt (10. ábra).

9. ábra. Békéscsaba vasútállomás, felvételi épület a település felől9. ábra. Békéscsaba vasútállomás, felvételi épület a település felől
10. ábra. Békéscsaba vasútállomás, felvételi épület, utascsarnok10. ábra. Békéscsaba vasútállomás, felvételi épület, utascsarnok

A cikk folytatódik, lapozás:« Előző1234Következő »

Irodalomjegyzék

  • [1] Vörös Tibor: Vasúti építészet. Budapest, MÁV Zrt., 2009.
  • [2] Hartmann Erik: Vác állomás korszerűsítése (3. rész). A felvételi épület.
  • Sínek Világa, 2016/4.
  • [3] Madácsi Gábor: Magasépítményi beruházások a Budapest–Újszász–Szolnok vasútvonalon. Az egységes építészeti arculat. Sínek Világa, 2016/5.
  • [4] B. Terbe Erzsébet: Hipotézismentes rekonstrukció Békéscsabán (1. rész) A „régi” romantikus indóház.
  • Sínek Világa, 2017/2.
  • [5] Bánszky Szabolcs: Hipotézismentes rekonstrukció Békéscsabán (2. rész)
  • Az „új” felvételi épület felújítása.
  • Sínek Világa, 2017/2.
  • [6] Pálinkás Ferenc: A XIX. századi indóház újjászületése. A Déli Vasút utolsó I. osztályú felvételi épületének teljes rekonstrukciója. Sínek Világa, 2017/3.
A teljes cikket megtalálja a folyóirat 2017 / 5. számában.
Ha szeretne rendszeresen hozzájutni a legfrisebb számokhoz, fizessen elő a folyóiratra.
A hozzászólások megtekintéséhez vagy új hozzászólás írásához be kell jelentkeznie!
Sínek Világa A Magyar Államvasútak Zrt. pálya és hídszakmai folyóirata
http://www.sinekvilaga.hu | ©