Rovatok 2015-től
Rovatok
- Bemutatkozás »
- Fejlesztés beruházás »
- Informatika »
- Korszerűsítés »
- Környezetvédelem »
- Közlekedésbiztonság »
- Közlekedéstörténet »
- Kutatás »
- Megemlékezés »
- Méréstechnika »
- Mérnöki ismeretek »
- Minőségbiztosítás »
- Szabályzatok »
- Technológia »
- Egyéb »
Szerzői segédlet
A Sínek Világa folyóirat szerzőinek összeállított szempontok és segédlet.
Tovább »Ágyazati kőanyagok viselkedésének vizsgálata ismételt terhelés hatására
A szimuláció eredményei
Mivel a szimulációkban a szemcsék törhetetlenek voltak, a halmaz szemeloszlása nem változott a szimuláció során. Tömörödés csak a szemcsék elmozdulása miatt jött létre. Ez közelítés, de jellegében helyes, mivel a méréssel összevethető eredményeket jelentett. Ennek oka, hogy a szemcsék törése az első felterhelésnél keletkezett, ezért a szimulációk értékelésénél a felterhelési szakaszt nem vettük figyelembe, és a kezdeti összenyomódást a mérési eredményekhez igazítottuk.
A szimulációk eredményeként kapott nyomóerő–összenyomódás és összenyomódás–idő grafikonokat a 7–9. ábrán közöljük.
Eredmények összevetése és értékelése
A laboratóriumi mérések és a szimulációk eredményeinek összevetése jól igazolta, hogy a szimulációkkal az ismételt terhelés hatása vizsgálható. A különböző szemalakú szemcséket tartalmazó halmazoknál a lemezes szemcsék jelenléte mennyire befolyásolja a halmaz viselkedését. A különböző összetételű halmazok viselkedését lüktető terhelés hatására a különböző ismétlési számmal végzett vizsgálatokat a nyomóerő–összenyomódás és az összenyomódás–ismétlési ciklusszám diagramokkal vetettük össze. Jellemző értéknek az összenyomódás–ismétlési ciklusszám diagramra illesztett természetes alapú logaritmikus függvény meredekségét („a” érték) vettük. A mérések és a szimulációk „a” értékeit a lemezes szemcsék arányában a 3. táblázat mutatja.
A mérés alapján validált szimuláció lehetőséget ad arra, hogy egy-egy halmazban a lemezes szemek arányának megfelelően a halmaz viselkedése előre jellemezhető. A 4. táblázat példát mutat arra, hogy a lemezes szemek arányának megfelelően a logaritmikus függvény „a” értéke mérés nélkül, szimulációval meghatározható.
Irodalomjegyzék
- [1] Dr. Gálos M., Kárpáti L., Szekeres D.: Ágyazati kőanyagok. Kutatás és vizsgálatok (1. rész). Sínek Világa, 2010/6, 2–9. o.
- [2] Dr. Gálos M., Kárpáti L., Szekeres D.: Ágyazati kőanyagok. A kutatás eredményei (2. rész). Sínek Világa, 2011/1, 6–12. o.
- [3] Dr. Gálos M., Kárpáti L., Szekeres D.: Ágyazati kőanyagok. A kutatás eredményeinek hasznosítása (3. rész). Sínek Világa, 2011/2, 2–5. o.
- [4] Dr. Gálos M., dr. Szabó J., Szekeres D.: Zúzottkő ágyazat viselkedésének megítélése szemszerkezeti tulajdonságai alapján. Sínek Világa, 2016/4, 15–20. o.
- [5] Cundall, P.A. and Strack, O.D.L.: A discrete numerical model for granular assemblies. Géotechnique (1979) Vol. 29, No. 1, pp. 47–65.
- [6] Bagi Katalin: A diszkrét elemek módszere. BME Tartószerkezetek Mechanikája Tanszék, 2007.
- [7] Šmilauer, V. et al.: Yade Documentation 2nd ed. The Yade Project. DOI 10.5281/zenodo.34073 (http://yade-dem.org/doc/), 2015.
- [8] Eliáš, J.: Simulation of railway ballast using crushable polyhedral particles. Powder Technology, (2014) Vol. 264, pp. 458–465.
- [9] Asahina, D. and J.E. Bolander: Voronoi-based discretizations for fracture analysis of particulate materials. Powder Technology (2011) Vol. 213, pp. 92–99.
- [10] Dr. Gálos M., Orosz Á., dr. Rádics J. P., dr. Tamás K.: Diszkrét elemes számítógépes módszer a vasúti zúzottkő ágyazat viselkedésének modellezésére. Sínek Világa, 2017/5, 22–28. o.
Ha szeretne rendszeresen hozzájutni a legfrisebb számokhoz, fizessen elő a folyóiratra.