Rovatok 2015-től
Rovatok
- Bemutatkozás »
- Fejlesztés beruházás »
- Informatika »
- Korszerűsítés »
- Környezetvédelem »
- Közlekedésbiztonság »
- Közlekedéstörténet »
- Kutatás »
- Megemlékezés »
- Méréstechnika »
- Mérnöki ismeretek »
- Minőségbiztosítás »
- Szabályzatok »
- Technológia »
- Egyéb »
Szerzői segédlet
A Sínek Világa folyóirat szerzőinek összeállított szempontok és segédlet.
Tovább »Az FMK–007 mérőkocsi új járműdinamikai mérőrendszere
- Kiegészítő siklásbiztonsági jellemző (Bks): a kerék elemelkedésének kockázatát mérő mennyiség, százalékban kifejezve; +100% esetén az egyik kerék elemelkedik a sínről, így siklás következhet be. A mérőkocsi kerekeire ható függőleges erőkből képződik. Értéke attól függ, hogy valamely kerék és sín között mennyire csökken le az őket összenyomó erő (kerék-tehermentesülés). Határértékei pozitívak, negatív értékek esetén nincs ilyen jellegű veszély.
- Pályabiztonsági jellemző (Bp): a vágány maradó oldalirányú eltolódásának kockázatát mérő mennyiség, százalékban kifejezve; 100% esetén a vágányban azonnali, jelentős irányhiba keletkezhet. A mérőkocsi haladása során fellépő, vágányra ható keresztirányú és függőleges erők viszonyából képződik. Értéke attól függ, hogy a keresztirányú erő (ívekben a terelőerő) mennyire képes eltolni a vágányt a függőleges irányú (leszorító) erőből származó súrlódás, illetve a felépítmény ezt akadályozó erőinek ellenében.
Pálya-igénybevételi jellemzők
A pálya-igénybevételi paraméterek a pálya-jármű rendszerben fellépő dinamikus többleterőket a pálya szempontjából mutatják meg. Az e paraméterekkel jellemzett hatások a pálya geometriai jellegű avulását közvetlenül befolyásolják, mivel a pályára ható többleterők az ágyazatban, illetve az alépítményben a rugalmas behajlások mellett kismértékű maradó alakváltozásokat is okoznak. A kicsiny maradó alakváltozások összegződnek, és idővel egyre nagyobb vágánygeometriai hibákként jelentkezhetnek (fekszint- és irányhibák stb.). A pálya-többletterhelések a sínhibák kialakulásával is összefüggésbe hozhatók, hiszen a sínhibákat is a kerék-sín között ébredő erők hozzák létre, illetve növelik a már meglévő anyagszerkezeti folytonossági inhomogenitásokat. A pálya-többletterhelési jellemzők a menetirány szerinti első kerékpárnál kialakuló függőleges és keresztirányú erőkapcsolatot értékelik az alább vázolt szemléletes definíciók szerint.
- Függőleges vágány-többletterhelési jellemző (PTvá), függőleges sínszál-többletterhelési jellemzők (PTb, PTj): a vágányt, illetve a menetirány szerinti bal és jobb sínszálakat érő függőleges többletterhelést mérő mennyiségek, százalékban kifejezve; 100% esetén az álló helyzetben mérhető súly kétszerese adódik át a pályára, illetve az adott sínszálra. A mérőkocsi kerékpárjáról, illetve adott kerekéről a vágányra átadódó függőleges dinamikus többleterők és az álló helyzetben mérhető függőleges terhelés arányából képződnek. Értékük attól függ, hogy a pillanatnyi, vágányra vagy adott sínszálra egyszerre átadódó függőleges többleterő hányszorosa a nyugalmi állapotban mérhetőnek. Negatív értékek (tehermentesülés) esetén a grafikonon 0 szerepel.
- Vágányra ható keresztirányú erő (SumY): a vágányra ható keresztirányú erő, kilonewton [kN] mértékegységben. Ez a jellemző a mérőkocsi kerekeiről a két sínszálra átadódó pillanatnyi keresztirányú erők összegének valós nagyságát mutatja. Előjeles mennyiség, tehát a menetirány szerint jobbra és balra ható erő ellentétes előjellel szerepel a grafikonon. 50 kN-t megközelítő értékek már jelentősnek számítanak.
Komfortjellemzők
Az előző két alfejezetben (biztonsági és pálya-igénybevételi paraméterek) a jármű haladásának veszélytelenségéről, illetve a pálya avulását befolyásoló hatásokról volt szó. A vasúti szolgáltatások folyamatos fejlődésével összhangban azonban kívánatos a személyszállító vonatokon utazók komfortérzetének növelése, illetve a tehervonatokon a rakományt érő nemkívánatos ütések-rezgések mérséklése is. Ezért a megítélési jellemzők harmadik csoportját a mérőkocsi utasterében (a menetirány szerinti hátsó forgócsap felett) tapasztalható viszonyokat számszerűsítő jellemzők alkotják az alábbiak szerint.
- Keresztirányú dinamikus lengéskomfort (Kk): az utasra ható keresztirányú lökéseket (szitálás) mérő mennyiség, m/s2 mértékegységben. A mérőkocsi kocsiszekrényén mérhető keresztirányú gyorsulás alapján képződik, a 2 s és 0,2 s közötti időtartamú lengések figyelembevételével. Azt mutatja meg, hogy mekkora gyorsulások (szitálás) érik keresztirányban az utasokat, leszámítva az ívekben tapasztalható folyamatos, centrifugális vagy centripetális gyorsulást. A diagramon a jobbra és balra irányuló gyorsulás is pozitív értékként jelenik meg.
- Függőleges dinamikus lengéskomfort (Kf): az utasra ható függőleges lökéseket (rázás) mérő mennyiség, m/s2 mértékegységben. A mérőkocsi kocsiszekrényében mérhető függőleges gyorsulás alapján képződik, a 2 s és 0,2 s közötti időtartamú lengések figyelembevételével. Azt mutatja meg, hogy mekkora gyorsulások (rázás) érik függőleges irányban az utasokat. A diagramon a felfelé és lefelé irányuló gyorsulás is pozitív értékként jelenik meg.
- Kvázistatikus keresztirányú komfort (Kqk): az utasra ívekben folyamatosan ható keresztirányú gyorsulást mérő mennyiség, m/s2 mértékegységben. Ez a jellemző a mérőkocsi kocsiszekrényén mérhető keresztirányú gyorsulás alapján képződik, a 2 s feletti időtartamú hatások figyelembevételével. Azt mutatja meg, hogy mekkora, állandó jellegű (kvázistatikus) gyorsulás éri keresztirányban az utasokat az ívekben, a padló síkjával párhuzamos irányban. A diagramon a jobbra és balra irányuló gyorsulás is pozitív értékként jelenik meg.
- Kiegyenlítetlen szabad oldalgyorsulás (a0): az utasokra ívekben folyamatosan ható keresztirányú gyorsulást mérő mennyiség, m/s2 mértékegységben. Ez a jellemző a mérőkocsi kocsiszekrényén mérhető keresztirányú gyorsulás alapján képződik, a 2 s feletti időtartamú hatások figyelembevételével. Azt mutatja meg, hogy mekkora, állandó jellegű gyorsulás éri keresztirányban az utasokat az ívekben, a túlemelt vágány síkjával párhuzamos irányban. A diagramon a jobbra és balra irányuló gyorsulás is pozitív értékként jelenik meg.
A jellemzők kiértékelése
A kiértékelés jelenleg a D54. számú MÁV-utasítás 51.1. fejezetének 18. táblázata szerint történik (2. táblázat) [8].
Felmerül a kérdés, hogy mi a teendő, ha a mért járműdinamikai értékek meghaladják a határértékeket. Előfordul ugyanis, hogy ezeken a járműdinamikailag kritikus helyeken a vágánygeometriai értékelés nem mutat határértéket meghaladó pályahibát. Az ilyen látszólagos ellentmondások természetesek, mivel a vágánygeometriai hibáknál kialakuló járműreakció a vágánygeometriai eltéréseknek rendkívül bonyolult függvénye. A jármű viselkedése a többi között a sebességtől, az egymás után következő geometriai hibák hatásainak összegződésétől (pl. a szakirodalomban lásd a „cyclic top” jelenséget), illetve a jelenlegi irány- és hosszfekszint-kiértékelési rendszerben figyelembe nem vett hullámhossz-tartományú (D1-en kívüli) pályahibáktól is függ. Lehetnek olyan jellegű vágánygeometriai hibák is, melyekre a hagyományos vágánygeometriai mérési jellemzékek nem érzékenyek, bár hatásuk a pálya-jármű rendszerben jelentős: ilyen a keresztfekszint (túlemelés) II. deriváltja [5]. A pálya fenntartója a dinamikai problémákat okozó helyeken, illetve szakaszon általában a vágánygeometria további javításával tud enyhíteni a járműdinamikai problémákon. Ideiglenes megoldásként természetesen sebességkorlátozás is szóba jöhet, mivel a dinamikus igénybevételek a jármű haladási sebességével szorosan összefüggnek.
A vágánygeometriai és járműdinamikai jellemzők együttes megítélését és összefüggéseit példán keresztül illusztrálom (5. ábra) egy 120 km/h sebességgel végzett mérés eredményeivel:
- A 244 725 szelvénynél található, mindkét sínszálat érintő süppedések vágánygeometriai szempontból határértéken belül maradnak, de határértéket meghaladó függőleges lengést (Kf görbéje) okoznak az utastérben.
- A 244 471 és 244 277 szelvényeknél látható síktorzulások A jelű bázison vett értéke egyaránt 17 mm, azonban forgalomveszélyességük eltérő. Előbbinél a pályabiztonsági jellemző meghaladja a határértéket, utóbbinál a járműdinamikai reakció csekélyebb marad. Vagyis a kettő közül az első hiba – az alakjából következően – veszélyesebb.
- A 244 000 szelvény környezetében avult hegesztésekre utaló, kb. 21 m-enként periodikus ütéseket mutatnak a függőleges vágány- és sínszál-többletterhelési jellemzők, ám ezek a függőleges komfortot kevésbé zavarják.
Összefoglalás
A fentiekben bemutattam a geometriai és dinamikai szemléleten alapuló kettős pályaállapot-megítélés szempontjait, és az FMK–007 mérőkocsi ebbe illeszkedő mérőrendszereit. A 2018-ban üzembe helyezett új járműdinamikai mérőrendszer méréstechnikai szempontból teljesen megújult, azonban az eredményeket tartalmazó paraméterek – a járműdinamikai megítélési jellemzők – változatlanok. Az egyes jellemzők szemléletes jelentésének közlésével és a gyakorlati példával a MÁV Zrt. pályafenntartási szakemberei számára újra szolgáltatott járműdinamikai mérési eredmények megértéséhez, felhasználásához és továbbgondolásához kívántam hozzájárulni.
Irodalomjegyzék
- [1] Unfalluntersuchungsstelle des Bundes Fachbereich Schiene: Untersuchungsbericht – Entgleisung des Zuges 55201 am 29. Jänner 2010. Balesetvizsgálati jelentés, Bécs (2011).
- [2] A. Haigermoser, B. Luber, J. Rauh, G. Gräfe: Road and track irregularities: measurement, assessment and simulation. Vehicle System Dynamics 53 (7) (2015) pp. 878–957.
- [3] MSZ EN 13848-6:2014. Vasúti alkalmazások. Vágány. A vágánygeometria minősége. 6. rész: A vágánygeometria-minőség jellemzése. Magyar és európai szabvány.
- [4] K. Barrow: Network Rail measurement trains take asset monitoring to the next level. International Railway Journal 59 (5) (2019) pp. 32–34.
- [5] Ágh Cs.: Comparative Analysis of Axlebox Accelerations in Correlation with Track Geometry Irregularities. Acta Technica Jaurinensis 12 (2) (2019), pp. 161–177.
- [6] Császár L., Pálfi Cs.: Determination of the Wheel/rail Contact Forces by Different Measurement Methods. Proceedings of the 9th International Conference on Railway Bogies and Running Gears, Budapest (2013).
- [7] Nemzetközi Vasútegylet (UIC) Kísérleti és Kutatóintézete (ORE): Lauftechnik – Versuchs- und Auswertetechnik, Beurteilungskriterien. Kutatási jelentés
- (B 10. kérdés, 12. jelentés), Utrecht (1969).
- [8] MÁV Zrt.: D54. sz. Építési és pályafenntartási műszaki előírások.
Ha szeretne rendszeresen hozzájutni a legfrisebb számokhoz, fizessen elő a folyóiratra.