Rovatok 2015-től
Rovatok
- Bemutatkozás »
- Fejlesztés beruházás »
- Informatika »
- Korszerűsítés »
- Környezetvédelem »
- Közlekedésbiztonság »
- Közlekedéstörténet »
- Kutatás »
- Megemlékezés »
- Méréstechnika »
- Mérnöki ismeretek »
- Minőségbiztosítás »
- Szabályzatok »
- Technológia »
- Egyéb »
Szerzői segédlet
A Sínek Világa folyóirat szerzőinek összeállított szempontok és segédlet.
Tovább »Egy szakmai lap és összefoglalójának hat és fél évtizede
A második esetben – 2003–2005 között – pedig a MOL-os MÁV-vezérkar hozzáállása gátolta meg az újság megjelentetését. Össze akarták vonni a vasutas szakmai folyóiratokat a lapkiadási költségek racionalizálása jegyében. Végül erre a lépésre nem került sor. Ezért 2003-ban csak az 1-2. dupla szám került publikálásra, és egy különszám készült az V. Vasúti Hidász Találkozóról. Ezt követően a 2004. évben egy szám sem jelent meg. A 2005-ös esztendőben csak egy különszám készült, ami a XIII. Pályafenntartási Konferencia anyagát tartalmazza. Ennek bevezetőjében jelentették be, hogy két év után újraindult a Sínek Világa [3].
Az újság tartalom- és arculatváltozásainak fordulópontjai is nyomon követhetők a táblázat rovatait tanulmányozva.
A lapkiadás menete
Egy szakfolyóirat egyes számainak megjelenéséhez az alábbi feltételeknek kell teljesülnie. A szakmai szerkesztőbizottság összeállítja a lapszám anyagát, amit a kiadóval történő egyeztetés után külön szervezet előkészít a nyomtatáshoz. Ezt követően a nyomdaipari szakemberek (korrektor, tördelő és grafikus) nézik át a cikkeket, akik a főszerkesztővel – és rajta keresztül a szerzőkkel – történő többszöri konzultáció után alakítják ki az adott szám végső arculatát. Ezután kerül az újság a nyomdába, ahol azt a megrendelt példányszámban kinyomtatják, majd a terjesztési hálózaton keresztül jut el az olvasókhoz a sajtótermék.
Az impresszum fogalma, változásai
A Sínek Világa különböző évfolyamait tanulmányozva feltűnt, hogy az évek során a lap impresszuma bizonyos idő után megváltozott.
A tisztánlátás érdekében az alapfogalmak ismertetése szükséges:
Az „impresszum (latin impressum a.m. 'ki/benyomtatott' – nyomdászati kifejezés) sajtótermékek belső címlapjának a hátán vagy az utolsó oldalon a kiadásra vonatkozó adatoknak (a megjelenés helyének, idejének, a nyomdának, a kiadónak stb.) összefoglaló közlése” [4].
Feltüntetését, illetve kötelező tartalmát az egyes államok külön jogszabályai határozzák meg.
Az összefoglalók formai jegyeinek részletes bemutatása előtt a lap három jellemző impresszumának képét célszerű – az egybevetés érdekében – megnézni.
Az első – az 1958. évi januári – szám összefoglalója volt a legrövidebb és a legegyszerűbb (2. ábra).
A lap neve után csak három pont szerepel (Sínek Világa…), alcím nincs megadva.
A legterjedelmesebb impresszumra az 1999/1. szám a minta (3. ábra). Ebben a számban a lap alcíme: Vasúti pálya, híd- és magasépítményi szakmai folyóirat, ami a kiadó szakigazgatóság nevét is magába foglalja. A különlegessége, hogy a szerkesztőbizottság mind a 30 tagját felsorolja. A bizottság összetétele lefedte a szakma teljes keresztmetszetét úgy vertikálisan (területi igazgatóságok és vezérigazgatósági szakterületek), mint horizontálisan is (építési szervezetek, szakkivitelezők, oktatási intézmények és aktív nyugdíjasok).
A jelenleg megjelenő lapösszefoglaló teljesen más képet mutat (4. ábra). Iker elrendezésben a magyar mellett angolul is közli a szükséges adatokat. Csak a legfontosabb jellemzőket tartalmazza. Ezek közül a lap értékét, színvonalasságát bizonyítja „A Magyar Tudományos Művek Tára (MTMT) által akkreditált tudományos folyóirat” alcím. A 2014-ben megkapott titulust nem könnyű elérni, és még nehezebb megtartani!
„Az MTMT egy több célra hasznosítható, egységes nemzeti bibliográfiai adatbázis, feladata a hazai tudományos kutatás korszerű és hiteles nyilvántartása, valamint bemutatása.” [5] Ez azt jelenti, hogy előadások, cikkek és kutatások, sőt doktori disszertációk alapjául is szolgálhatnak az itt megjelent írások.
Irodalomjegyzék
- [1] 1997. évi LXXXI. törvény a társadalombiztosítási nyugellátásról 18. § (1. g) pont).
- [2] Ambrus Z. A 30. év. Sínek Világa 1988;1:1-6.
- [3] Csek K, Szőke F. Újraindul a Sínek Világa a 2005. különszámmal. Sínek Világa 2005 Különszám
- [4] Bakos F. Idegen szavak és kifejezések szótára. Budapest: Akadémia Kiadó; 2005.
- [5] Magyar Tudományos Művek Tára nemzeti tudományos bibliográfia. http://www.mtmt.hu
- [6] Az újság formai jegyei, 1. csoport. https://slideplayer.hu/slide/2924982/
- [7] Dr. Horváth F. 50 éves a pályaépítési és fenntartási szolgálat „Sínek Világa” szakmai folyóirata. 2008;1-2:2-3.
- [8] Vörös J. Hatvanéves a Sínek Világa. Sínek Világa 2018;2:30-33.
- [9] Dr. Zsákai T. A Sínek Világa a vasúti infrastruktúra fejlődésének szolgálatában. Sínek Világa 2018;2:27-29.
- [10] Az írásjelek jelentése. Enciklopédia – 2022 – warbletoncouncil https://hu.warbletonconcil.org > signos-de-puntuacion
- [11] Pető Péter újságíró véleménye https://www.citatum.hu/cimke/ujsagiras
Ha szeretne rendszeresen hozzájutni a legfrisebb számokhoz, fizessen elő a folyóiratra.