A cikk szerzője:

Farkas Tibor ny. mérnök főtanácsos

Egy szakmai lap és összefoglalójának hat és fél évtizede

Minden nyomdaterméknek (weboldalnak is) rendelkeznie kell olyan sajátságos jellemzőkkel, amiben összegzik a szerkesztésével, kiadásával kapcsolatos adatokat, amit impresszumnak neveznek. Ennek változásait követi nyomon a szerző a Sínek Világa szakmai folyóirat 65 éves tevékenysége során. Mindezt megelőzően a lap jubileumi számai után a jelentősebb fordulópontokat ismerteti táblázatos formában is. Végül összehasonlítva a MÁV többi szakmai kiadmányával, a Sínek Világa hét évtizedes megjelenésének jelentőségét méltatja. Köszönetet mond a cikkíróknak, szerkesztőknek és a kiadást lehetővé tevő vezetőknek, valamint a lap kinyomtatásában részt vevő civil közreműködőknek is. Nem utolsósorban értékeli a hűséges olvasók rendületlen érdeklődését.

Szerkesztőség, illetve a kiadó címe
és elérhetősége (telefon, fax, e-mail, web)

Ez a pályás MÁV-szervezet mindenkori székhelye Budapest VI., majd később a VIII. kerületében.

Megjelenés gyakorisága

Először 1962-től szerepel az összegzésben, negyedévenként szöveggel.
Ez évenként négy alkalomra módosul 1988-tól, amit 2009-ig tüntettek fel.
Utána évente hat szám jelenik meg, de erre nincs utalás az impresszumban.

Kiadó adatai

„A lap összefoglalójában időnként változott a felelősök, a szerkesztők, a kiadók megnevezése. Hosszú időn keresztül feltüntette a folyóirat a felelős szerkesztő és a felelős kiadó nevét.” [7]
A kiadó a mindenkori pályás szervezet vezetője volt, akiket az idézett sorokat tartalmazó cikkben fel is soroltak.
A szakszolgálat nevének változása is nyomon követhető a kiadó megnevezésénél, amelyek rövidített formában (mozaikszóként) az alábbiak:
6. Szakosztály (27 évig), MÁV Vig. ÉPF (nyolc évig), MÁV Vig. PHMF (három évig), MÁV Rt. PHMSz (hét évig), MÁV Rt. PMLI (hét évig), MÁV Zrt. Pv. Üig. Pl. Főig. (három évig), MÁV Zrt. Üz. Főig. (egy évig), MÁV Zrt. Üz. Főig. és FBF (két évig), MÁV Zrt. Mf. ig. és Ml. ig. (egy évig), Üz. vigh sz. Pl. főo. (hat évig), Pv.főig. Pl.ig. (2023).
A 65 év alatt 11-szer módosult a név, ebből az utolsó 38 év alatt tízszer, átlagban 3,8 évenként!

Szedési és nyomtatási adatok

A Sínek Világa belső terjesztésű lapnak indult, ezért szakmai kiadványként a KPM VF Gazdasági Hivatal nyomdájában készült 43–4=39 évig (1958–2000 között), aminek a neve közben MÁV Rt. Vig. Nyomdaüzemére módosult.
A kiadási engedély bevonása, majd ismételt megadása után 1988-tól 1991-ig (négy évig) a MÁVTI nyomdaüzemében állították elő az újságot.
A 2000. év közepétől hivatásos (civil) nyomdák végzik ezt a feladatot. Az első a Tuurex Kft. volt, ahol három évig készítették el a lapot.  A 2005. évi újraindulás után szétvált a nyomdai előkészítés és a nyomtatás munkafázisa.
A következő 10 évben az előkészítésben egy kft. és két bt. működött közre, ami után három nyomda is részt vett a lap előállításában. 2014-től a nyomtatást megelőző feladatokat a Kommunik-Ász Bt. megbízásából a PREFLEX' 2008 Kft. végzi, míg a nyomdai munkák a PrintPrix Kft.-nél történnek.

Terjesztésre, előfizetésre vonatkozó adatok, díjak

A példányszámok alakulása a már idézett, 50 éves jubileumi számban olvasható [7]. „Terjeszti a MÁV, saját szervei útján” – áll egy 1991. évi impresszumban. Arról, hogy a folyóirat napjainkban milyen széles körbe és milyen módon jut el az olvasókhoz, részletesebb információt kapunk a 60 éves évfordulóra írt cikkben, a lap 32. oldalán [8]. A folyóirat az első 30 évben ingyenes volt, a szolgálati helyek térítés nélkül kapták. Az ára 1988-tól 20 Ft-tal indult, 2019. évtől 1200 Ft egy példány díja. Az előfizetésre vonatkozó megrendelőlap majdnem minden lapszám része.

ISSN-szám (időszaki kiadványok egyedi azonosítószáma)

„A kulturális Örökségvédelmi Hivatalnál hivatalosan bejegyezték a lapot, és ISSN-számot kapott” – írta Vörös József a már korábban hivatkozott, 2018/2. számban közölt cikkében [8]. HU ISSN 0139-3618 az egyedi számunk, ami 1979-ben jelent meg először az összefoglalóban.
A szakmai folyóirat (1962–2003 között) MÁV-os engedéllyel (is) rendelkezett, amit feltüntettek a korábbi kiadmányokban 41 évig.
A fenti, részletesen kifejtett magyarázatokból is kiderül, hogy az impresszum egy olyan adatbázis, amiben jelentős tájékoztatások vannak. Szükségesnek láttam megosztani ezen információkat az olvasókkal, hogy tudatosuljon bennük az a háttérmunka, amely minden lapszám összeállításától kezdődően az újság kézhezvételéig terjedő feladatokat, időszakot öleli fel.
Nemcsak a sorok között kell tudni olvasni, hanem az apró betűvel leírtakat is érteni és értékelni kell!
Ha ezek után valaki alaposabban átnézi a kézbe vett sajtótermék (könyv, újság) vagy a felkeresett weboldal impresszumát, már elértem a – dolgozatom megírásával kitűzött – célom.
Pár mondat a beltartalomról
A kiemelkedő szerzőket több jubileumi számban is felsorolták. Ilyen volt az 50 éves évfordulóra megjelent dr. Horváth Ferenc által írt cikk [7]. A 60. évfolyamra emlékező lapszámban dr. Zsákai Tibor két táblázatban foglalta össze a jelentős cikkírókat [9].
A Sínek Világa fórumot biztosít a műszaki találkozókon elhangzott előadások publikálásának is. Szakterületenként felsorolva ezek a következők voltak, és az alábbi terjedelemben jelentek meg:

  • A Pályafenntartási Konferenciát 1990–2017 között tízszer rendezték meg. Ezek anyagát négy szokványos, egy dupla és öt külön lapszámban adták ki.
  • A Vasúti Hidász Találkozókat a kezdetektől (1993-tól) követi nyomon az újság. A 2000. esztendőtől három évenként megtartott rendezvények felszólalásait, előadásait 1 rendes, 5 dupla és 5 különszám foglalja magába.
  • A szakmai összejövetelek résztvevői a folyóirat előbb felsorolt számait a rendezvényeken már kézbe kapták.
  • A Vasúti Építészeti és Magasépítményi Napok eddigi kilenc eseményét (1991-től 2020-ig) hat esetben csak egy-egy cikk keretében utólag ismertették. Az 1995/4. lapszámban már 11 hozzászólás jelent meg az egri találkozóról. Ezt követően két esetben pedig különszám készült a MÁV magasépítményeivel kapcsolatban elhangzott előadásokról.
  • Ebből is kitűnik, hogy az elmúlt 65 év alatt 30 jelentős, többnapos, kiemelkedő vasúti szakmai összejövetel dokumentálása történt meg a Sínek Világában. Ezzel is bővítve az olvasók tájékozottságát és szakismeretét.

Befejezés

A „pályás” szakszolgálat mellett több MÁV-os újságot is kiadtak az elmúlt hét évtizedben. Ezeket mutatja be szakterületenként csoportosítva, évekre bontott kimutatásban a 3. táblázat.
A Sínek Világa a 65 éves korával a sor elején áll. Bennünket követ 46 évfolyammal az 1951–1996 között központilag kiadott újság, aminek a neve az idők folyamán a következők szerint módosult: Vasút –> A Vasút Világa –> Vasútvilág –> Vasutasvilág. A jelenleg is funkcionáló folyóiratok közül csak a Forgalom megnevezésű működik 25 éve. Ezért is becsülendő ez a hatvanöt év.
Írásom végén szeretném felidézni az olvasóban az első lapszám impresszumának az első sorát: „Sínek Világa…” (2. ábra).
Felhívom a figyelmet az írásjelek jelentőségére! Utánanéztem a Wikipédiában, többek között a következő a magyarázat az úgynevezett „felfüggesztő pontokra”:
„A következő esetekben használják:

  • Ha egy kifejezés hiányos vagy várakozásban van.
  • Kétségek, félelem vagy habozás kifejezésére.” [10]

Vedd észre a jeleket! Ezzel a három ponttal azt jelezték (üzenték) az első lapszám összeállítói, hogy a folytatás valószínű, de még sok a bizonytalanság. A várakozást, kétségeket tettek és következetes, kitartó munka követte, aminek eredményeként az újság szerkesztése-kiadása tovább folytatódott és ma is tart, immár 65 éve. Bízunk benne, hogy nem jutunk az utolsó táblázatban felsorolt legtöbb szaklap sorsára, amikor a nevünk után kötőjellel összekötött két évszám lesz csak látható!

Köszönetnyilvánítás

Végül köszönetet kell mondani a lapban megjelent írások szerzőinek, akiknek műveit a szerkesztők és a mindenkori kiadók méltónak tartották a megjelenésre. Ugyancsak dicséret illeti a sajtótermék megalkotásában és előállításában részt vevő vasutas és civil szerkesztőket, továbbá a nyomdák dolgozóit is.
Utoljára – de nem utolsósorban – az igazi érdem a tisztelt Olvasóké, akik az eltelt 65 évben kézbe véve az újságot, azt áttanulmányozva bővíthették ismereteiket, tájékozottságukat és növelhették hozzáértésüket. Véleményüknek esetleg hangot adva közreműködtek a minőségi változtatásban. Kérjük ezután is a támogatásukat és lelkes kitartásukat a további megjelenés elősegítése, illetve a színvonal megtartása, sőt emelése érdekében.
„Amikor a fogyasztó megvásárol egy lapot, akkor nem csupán cikkeket vesz, hanem szerkesztői munkát, világlátást, értelmezési kereteket, hitelességet, normarendszert, stílust egyaránt. Vagyis egy alkotóközösség gondolatvilágának, identitásának és munkájának eredményét vásárolja meg.” [11]

A cikk folytatódik, lapozás:« Előző1234

Irodalomjegyzék

  • [1] 1997. évi LXXXI. törvény a társadalombiztosítási nyugellátásról 18. § (1. g) pont).
  • [2] Ambrus Z. A 30. év. Sínek Világa 1988;1:1-6.
  • [3] Csek K, Szőke F. Újraindul a Sínek Világa a 2005. különszámmal. Sínek Világa 2005 Különszám
  • [4] Bakos F. Idegen szavak és kifejezések szótára. Budapest: Akadémia Kiadó; 2005.
  • [5] Magyar Tudományos Művek Tára nemzeti tudományos bibliográfia. http://www.mtmt.hu
  • [6] Az újság formai jegyei, 1. csoport. https://slideplayer.hu/slide/2924982/
  • [7] Dr. Horváth F. 50 éves a pályaépítési és fenntartási szolgálat „Sínek Világa” szakmai folyóirata. 2008;1-2:2-3.
  • [8] Vörös J. Hatvanéves a Sínek Világa. Sínek Világa 2018;2:30-33.
  • [9] Dr. Zsákai T. A Sínek Világa a vasúti infrastruktúra fejlődésének szolgálatában. Sínek Világa 2018;2:27-29.
  • [10] Az írásjelek jelentése. Enciklopédia – 2022 – warbletoncouncil https://hu.warbletonconcil.org > signos-de-puntuacion
  • [11] Pető Péter újságíró véleménye https://www.citatum.hu/cimke/ujsagiras
A teljes cikket megtalálja a folyóirat 2024 / 1. számában.
Ha szeretne rendszeresen hozzájutni a legfrisebb számokhoz, fizessen elő a folyóiratra.
A hozzászólások megtekintéséhez vagy új hozzászólás írásához be kell jelentkeznie!
Sínek Világa A Magyar Államvasútak Zrt. pálya és hídszakmai folyóirata
http://www.sinekvilaga.hu | ©