Rovatok 2015-től
Rovatok
- Bemutatkozás »
- Fejlesztés beruházás »
- Informatika »
- Korszerűsítés »
- Környezetvédelem »
- Közlekedésbiztonság »
- Közlekedéstörténet »
- Kutatás »
- Megemlékezés »
- Méréstechnika »
- Mérnöki ismeretek »
- Minőségbiztosítás »
- Szabályzatok »
- Technológia »
- Egyéb »
Szerzői segédlet
A Sínek Világa folyóirat szerzőinek összeállított szempontok és segédlet.
Tovább »Nagy szilárdságú acélok a hídépítésben
Kalapácsolás és verőcézés
A kalapácsolás és verőcézés varratjavító technikák célja a varratban lévő húzó sajátfeszültségek megszüntetése. Ezenkívül a nagy erejű, nagy sebességű kalapálás zárja a mikrorepedéseket, és képlékeny alakváltozást hoz létre a varratszegély felületén. Ennek eredményeként a nyomófeszültségek semlegesítik a fáradás szempontjából kedvezőtlen húzófeszültségeket, ezáltal késleltetik a fáradt repedések kialakulását. Emellett a varratprofil is javul a képlékeny alakváltozással, és a feszültségkoncentráció is csökken a mikrorepedések zárásával. Kalapácsolásnál fontos megjegyezni, hogy a sajátfeszültségek változásával változik a feszültségváltozás arányszáma is. Ismert, hogy R = 0,5 értéknél a legnagyobb a szerkezetek fáradási élettartama, mely egyre csökken R = 0, illetve R = –1 irányba. Mivel azonban a kalapácsolással nyomó sajátfeszültséget viszünk a szerkezetbe, a feszültségváltozási tartományt az R = 0,5 irányából az R = –1 irányába mozdítjuk el, ami lényegesen kedvezőtlenebb fáradási viselkedést eredményez. A nagy szilárdságú acélból (fy > 355 MPa) készült hegesztett szerkezetek legmagasabb fáradási osztálya kalapácsolás és verőcézés révén is egyaránt a 125-ös fáradási osztály lehet. Ugyanakkor ez az egyik leghatékonyabb varratmódosító eljárás, amit a 8. ábra szemléltet. A diagramon látható, hogy a fáradási tartamszilárdság a varratmódosító eljárás révén jelentősen javul, és a jellemző S-N görbe nemcsak párhuzamosan eltolódik, hanem a meredeksége is megváltozik, ami különösen a kis feszültséglengéssel terhelt hídszerkezetek esetén hatékony.
Alkalmazási példák és az alkalmazás előnyei
Ebben a részben a [10] szakirodalom alapján bemutatok néhány példát a világ különböző pontján alkalmazott nagy szilárdságú acél felhasználására, és ismertetem a hozzájuk kötődő előnyöket. Megjegyzendő, hogy Magyarországon is többször alkalmaztak tervezők az elmúlt években nagy szilárdságú acélt hídépítésben (pl.: Pentele híd – Dunaújváros; hárosi Duna-híd betolópályája; M30-as főút Sajó-híd), ugyanakkor ezúttal kizárólag a külföldi alkalmazásokat ismertetem, melyek talán kevésbé ismertek.
Fast Bridge 48 (katonai hídszerkezet)
A Fast Bridge 48 egy 48 m fesztávú, katonai célra kifejlesztett szerkezet, melyet a NATO szabványainak megfelelően dolgoztak ki. A szerkezetet különösen nagy szilárdságú acélból tervezték, S960 és S1100 anyagok felhasználásával. A szerkezet kevesebb mint 90 perc alatt összeszerelhető és használatba vehető. A híd üzemszerű állapotban a 9. ábrán látható.
A szerkezet 8,00 m-es modulokból áll, ennek megfelelően 32,00 m és 48,00 m hosszú szerkezet szerelhető össze belőle. A szerkezet szélessége 4 m, szerkezeti magassága 1,6 m. A pályaszerkezet 5 mm vastag S1100 szilárdsági osztályú acélanyagból készült. A rácsos tartó alsó övei S460 szilárdságú négyzetes zárt szelvények. A modulokat összekapcsoló csomólemezek S960 szilárdsági osztályú 50 mm vastag lemezekből készültek. Ennél a hídszerkezetnél a nagy teljesítőképességű acélok előnyei a következők:
- súlycsökkentés, ami a szállíthatóságot és szerelést könnyíti meg;
- kedvezőbb élettartam korrózióállóság miatt;
- csökkentett építési költség és gyorsabb kivitelezhetőség a kisebb önsúly okán.
A katonai célú hídszerkezetnél az a két határállapot, ami egyébként a nagy szilárdságú acélok alkalmazását korlátozza hídszerkezetek esetén (fáradási és használhatósági határállapot), nem jelentenek korlátot, mivel nincs rajtuk nagyszámú járműforgalom, illetve nincsen előírt lehajlási kritérium. Ennek következtében a nagy teljesítőképességű acél minden kedvező tulajdonsága kihasználható, ugyanakkor a hátrányai nem okoznak méretezési problémát [10].
Airport-Bridge a Rajna felett
Az Airport-Bridge Düsseldorf közelében vezeti át az A44-es autópályát a Rajna felett (10. ábra). A híd ferdekábeles, 1998–2002 között építették 7180 t S355, illetve 520 t S460 acélanyag felhasználásával. A pilon magasságának csökkentése érdekében (melyre a közeli repülőtér miatt volt szükség) V alakú pilonokat terveztek, melyeket S460 szilárdsági osztályú acélból készítettek.
A nagy szilárdságú acél előnyei ebben az esetben a ferde kábelekből származó nagy erők felvételére szolgáló összekötő rúd falvastagságának csökkentése, ezáltal a hegeszthetőség kedvezőbbé tétele volt. Továbbá a nagy teljesítőképességű acél alkalmazásával megvalósítható volt az előmelegítés nélküli hegesztés, ami csökkentette a kivitelezési költséget [10].
Öszvérhíd Ingolstadt mellett (Németország)
A hídszerkezet egy folytatólagos többtámaszú öszvérhíd 24 + 5 × 30 + 20 m fesztávokkal. A kocsipálya szélessége 15 m, mely minden támaszon két különálló pilléren fekszik. A híd integrált szerkezetként lett kialakítva, saruk nélkül. A pályaszerkezet fix kapcsolattal csatlakozik a pillérekhez egy kis merevségű acéllemezen keresztül. Ennek a félmerev kapcsolatnak a kialakítására alkalmaztak S690 QL szilárdsági osztályú acélanyagot. Az adott szerkezetnél a nagy szilárdságú acél előnye abban mutatkozott meg, hogy nagy teherbírást lehetett elérni viszonylag kis merevség mellett. A nagy teherbírás fontos volt a reakcióerők (normál és nyíróerő) továbbítására, míg a kis merevség fontos volt a csuklóshoz közeli kapcsolat kialakítása érdekében [10].
Irodalomjegyzék
- [1] IABSE-AIPC-IVBH: Structural Engineering Documents. Use and application of High-Performance Steels for Steel Structures - 8, 2005.
- [2] EN 1993-1-1. Eurocode 3: Design of steel structures - Part 1.1: General rules and rules for buildings. CEN. 2009.
- [3] EN 1993-1-12. Eurocode 3: Design of steel structures - Part 1-12: Additional rules for the extension of EN 1993 up to steel grades S700. CEN. 2007.
- [4] K. Mela, M. Heinisuo: Weight and cost optimization of welded high strength steel beams. Engineering Structures, Vol. 79, 2014, pp. 354–364.
- [5] J.O. Pedro, A.J. Reis: High strength steel (HSS) S690 in highway bridges. Comparative design, Proceedings of the 8th European Conference on Steel and Composite Structures (Eurosteel 2017), September 13-15, 2017, Copenhagen, Denmark.
- [6] C.S. Shim, J.W. Whang, C.H. Chung, P.G. Lee: Design of double composite bridges using high strength steel. Procedia Engineering, Vol. 14, 2011, pp. 1825–1829.
- [7] A. Hoobacher: Recommendations for fatigue design of welded joints and components. IIW document XIII-1965-03 / XV-1127-03, 2003.
- [8] A. Gál: A hegesztési varratok fáradási szilárdságának növeléséről. MAGÉSZ Acélszerkezetek, Vol 4. 2014, pp. 50–57.
- [9] P.J. Haagensen, S.J. Maddox:
- IIW recommendations on post weld improvement of steel and aluminium structures. IIW-XIII-2200r7-07 Revised, July 2010.
- [10] E. Gogou: Use of high strength steel grades for economical bridge design. MSc thesis study, TU Delft, 2012.
Ha szeretne rendszeresen hozzájutni a legfrisebb számokhoz, fizessen elő a folyóiratra.