Rovatok 2015-től
Rovatok
- Bemutatkozás »
- Fejlesztés beruházás »
- Informatika »
- Korszerűsítés »
- Környezetvédelem »
- Közlekedésbiztonság »
- Közlekedéstörténet »
- Kutatás »
- Megemlékezés »
- Méréstechnika »
- Mérnöki ismeretek »
- Minőségbiztosítás »
- Szabályzatok »
- Technológia »
- Egyéb »
Szerzői segédlet
A Sínek Világa folyóirat szerzőinek összeállított szempontok és segédlet.
Tovább »Szemalak hatása a vasúti Los Angeles- és a vasúti mikro-Deval vizsgálatok eredményeire
A vasúti ágyazati kőanyagokra vonatkozó termékszabványban 200 mm átmérőjű és 400 mm hosszúságú acéldobba 5000–5000 g 31,5–40 és 40–50 mm szemnagysághatárú részhalmazból 10 000 ± 100 g össztömegű vizsgálati próbahalmaz hoz 2,0 ± 0,05 l víz hozzáadásával kell a vizsgálatot végezni. A dobot 14 000 ± 10 fordulattal kell megforgatni. A vizsgálat eredménye a vasúti mikro-Deval aprózódás (MDERB), amely az 1,6 mm alá aprózódott szemek tömegének és a próbahalmaz kezdeti tömegének hányadosaként tömeg%-ban adja meg a vizsgált minta kopásállóságát:
(tömeg%),
ahol
m az 1,6 mm-es szitán fennmaradt anyag tömege grammban.
A 31,5/50 mm szemnagyságú ágyazati kőanyagok vizsgálatát ezért a termékszabvány, az MSZ EN 13450:2003 számú szabványban adott vizsgálattechnikai utasítás szerint kell végezni, ahol a szemnagysághatárú mintán belül csak a részhalmazok arányára van előírás. Fontos megjegyezni, hogy ezt a vizsgálatot nem „mikro-Deval”, hanem „vasúti mikro-Deval” megnevezésű vizsgálatként kell kezelni.
A kőzetfizikai vizsgálatok eredményei
Mindkét forgódobos aprózódási vizsgálatnál a vizsgálattechnikai kérdések elemzésénél a figyelem a vizsgálati minták szemalakjának hatására terelődött. Ugyanis a szabványokban megfogalmazott előírások a vizsgálati minták kialakításánál a halmazt alkotó szemcsék szemalakjával nem foglalkoznak. A termékállandósági vizsgálatok eredményeinek érékelése azonban ráirányította a figyelmet a vasúti ágyazati kőanyagoknál is a szemalakra.
Egy-egy bányahely vasúti ágyazati kőzetanyagának rendszeres alkalmassági vizsgálata azt az eredményt mutatta, hogy mind a Los Angeles-vizsgálattal meghatározott szilárdsági, mind pedig a vasúti mikro-Deval vizsgálattal meghatározott hatásállósági tulajdonságjellemző a vizsgálati minta szemalakjának függvénye. Kimutatható, hogy:
LARB = f (FI)
LARB = f (SI)
MDERB = f (FI)
MDERB = f (SI)
Irodalomjegyzék
- Árpás E. – Emszt Gy. – Gálos M. (2001): Mikro-Deval vizsgálat az európai szabványosítás rendszerében. Építőanyag,
- 53. évf. 1. sz. 18–21.
- Árpás E. – Emszt Gy. – Gálos M. – Kárpáti L. (2002): Los Angeles-vizsgálat az európai szabványosítás rendszerében. Építőanyag, 54. évf. 4. sz. 106–111.
- Árpás E. – Emszt Gy. – Gálos M. – Kárpáti L. (2006): Zúzottkövek kőzetfizikai tulajdonságai a minősítés gyakorlatában. Mérnökgeológia-Kőzetmechanika Kiskönyvtár 2. Műegyetemi Kiadó, Budapest, 1–12.
- Bobály J. (2015): Összefüggés a zúzottkő szemalakja és a vasúti Los Angeles-vizsgálat eredményei között. Kő és Kavicsbányász Napok 2015. Velence.
- Gálos M. – Kausay T. – Kertész P. – Marek I. (1984): Zúzottkövek mikro-Deval aprózódási vizsgálata. Építőanyag, XXXVI. évf. 9. sz. 279–287.
Ha szeretne rendszeresen hozzájutni a legfrisebb számokhoz, fizessen elő a folyóiratra.