Rovatok 2015-től
Rovatok
- Bemutatkozás »
- Fejlesztés beruházás »
- Informatika »
- Korszerűsítés »
- Környezetvédelem »
- Közlekedésbiztonság »
- Közlekedéstörténet »
- Kutatás »
- Megemlékezés »
- Méréstechnika »
- Mérnöki ismeretek »
- Minőségbiztosítás »
- Szabályzatok »
- Technológia »
- Egyéb »
Szerzői segédlet
A Sínek Világa folyóirat szerzőinek összeállított szempontok és segédlet.
Tovább »A vasúti pályageometria romlási folyamatának leírása
1. Bevezetés
A vasúti vágánnyal kapcsolatosan két geometriai fogalmat különböztetünk meg. Az első az abszolút geometria, amelyet a vasúttervező mérnök az új építésű pálya esetén, valamint pályarekonstrukció alkalmával tervez meg a helyszínrajzi, keresztszelvényi és hossz-szelvényi adatokkal, és a geodéziai kitűzés alapján ez valósul meg. A másik fogalom a relatív vágánygeometria, amely a sínszálak egymáshoz, illetve mérési egyeneshez (húrhoz) vagy síkhoz való helyzetét írja le, így jellemezve a hibamentes fekvéshez képest mutatkozó eltéréseket. A relatív geometria romlási folyamatára több tényező hat, ezek elsősorban a rajta áthaladt forgalomból és a nem elhanyagolható környezeti hatásokból tevődnek össze. A beavatkozásmentes vágány romlását a következő függvénnyel tudjuk megfelelően leírni:
c = c0 . eα m.v2 , ahol
c – a pálya geometriai állapotának általános jellemzője,
c0 – a kezdeti állapotot jellemző szám,
α – az ún. szerkezeti kialakítástól függő „vágányméretezettségi” tényező,
m – az átgördülő bruttótonna, valamint
v – az ekvivalens sebesség.
Műszaki szempontból elsősorban a vasúti jármű és pálya kölcsönhatásának, másodsorban az időjárás folytonosan károsító hatásának számlájára írható ez a minőségbeli romlás. A vasúti pálya állapota a kivitelezés időpontjától kezdve szerkezetileg is folyamatosan romlik. A gördülési súrlódás eredményeként a vasúti kerék és a vasúti sín kopik. A szoros sínleerősítések a terhelés-tehermentesülés ciklusokban kialakuló süllyedési-felemelkedési mozgások miatt meglazulnak. A keresztalj egyre jobban belenyomódik az ágyazatba; a zúzottkő ágyazati szemcsék belenyomódnak a védőrétegbe, ennek hiányában a földműbe; míg a földmű kötött talaja nem éri el a végleges konszolidációt, addig a földmű is süllyed. Mindezen hatások szuperponálódása esetén a vágányban különböző méreteltérések, majd fekvéshibák alakulnak ki. A vasúti vágány relatív geometriáját – egyebek mellett – három mennyiséggel jellemezzük:
- irány,
- fekszint (süppedés),
- síktorzulás.
E három mennyiségre képzett mérőszámok felhasználásával, adott minősítési hosszra (korábban 500 m, jelenleg 200 m) számítjuk a vágány általános geometriai állapotát jellemző SAD minősítő számot.
2. Kritikai észrevételek
Az eddigi modellünket a dr. Vaszary Pál által megalkotott c = c0 . eα.m.v2 egyenlet (1. ábra) adta. Ez a tiszta, tehát „munkáltatási (karbantartási) beavatkozásokkal nem zavart” modell, ahogyan egyre jobban előrehaladunk az α.m.v2 tengelyen, annál jobban eltér a valóságtól. A vasúti pálya állapota nem romolhat a végtelenségig, kell lennie egy olyan Ch értékű határállapotnak, amelyhez egy idő után aszimptotikusan fog tartani a romlási függvény.
A valóságban a vágány geometriai romlása nem zavartalan folyamat, hiszen az állapot függvényében időnként szabályozási munkálatokat végeznek az adott szakaszon, ami jól érzékelhető a 2. ábrán.
A Vaszary-féle összefüggéssel kapcsolatban meg kell állapítani, hogy az α.m.v2 összefüggést nehéz számszakilag leírni (pl. az α tényező számértékeinek hiánya miatt), és a vasúti vágány geometriai romlásában nagy szerepet játszik az alépítmény állapota is.
3. Az új eljárásrend bemutatása
A MÁV KFV Kft. FMK–004-es felépítményi mérőkocsija előírt gyakorisággal szolgáltatott mérő- és minősítőszámokat a hazai vasúti vonalhálózat vágányairól. A hosszú adatsorokkal végezhető munka egyszerűsítése érdekében az FMK–004 mérőkocsinak az 1999 II. fél évétől 2013 II. fél évéig terjedő mérési adatait dolgoztam fel. Egy-egy mérő- és minősítőszám egy-egy 500 m-es szakasznak adja meg a minősítő értékét. Az országban 16 250 db 500 m-es szakasz található, és összesen – évenként 2 méréssel számolva – 29 fél év adatai állnak rendelkezésre. Ez így mérő- és minősítőszámonként 471 250 adat, illetve ha ehhez hozzávesszük a fekszint, irány, síktorzulás, valamint SAD értékeket akkor 1 885 000 adatot kapunk, ami jól érzékelteti a vizsgálat kiterjedtségét. Az adattábla optimalizálása és a hiányos szakaszok kivétele után is 1 072 420 adat maradt további elemzésre.
Belátható, hogy ezt a mennyiségű adatot kézi módszerrel elemezni lehetetlen feladat. Ezért kidolgoztam egy olyan eljárásrendet, amellyel ez a nagy mennyiségű adat kontrollálható módon, a megadott kezdeti értékekkel és peremfeltételek mellett, matematikailag korrekten és értékelhetően kezelhető és feldolgozható.
3.1. Az eljárásrend alapjai
A modellben, ahogy az előbb is írtam, a c = c0 . eα.m.v2 szorzat tényezői számszakilag korrekten nem kezelhetők, ezért a Grazi Műszaki Egyetemen használt elgondolás alapján
[1]
összefüggésként alakult ki a vágány geometriai romlásának modellje.
A C érték a minősítőszám: C = SADi,
a C0 a minősítőszám a karbantartási beavatkozást követő első mérés során megállapított értéke: C0 = SAD0.
Az α.m.v2 helyett pedig b.t szerepel. Ahol
b: az al- és felépítményi méretezettségi tényező, amely függ a felépítményi paraméterektől (sínrendszer, aljtípus- és távolság, ágyazatvastagság) és az alépítményi paraméterektől (védőréteg, E2 teherbírási értékek).
t: az idő.
3.2. Az eljárásrend menete
Egy olyan Excel nagytábla készült, amely 1999 II. fél évétől 2013 II. fél évéig az összes FMK–004 mérőkocsival mért mérő- és minősítőszámokat tartalmazza vasútvonalanként. Az összeállított nagytábla a korábban leírt átalakítások után 1 072 420 adatra csökkent, ami már a számításba veendő adatok száma lett.
3.2.1. Az automatikus eljárásrend folyamata
Az automatikus eljárásrend (továbbiakban: program) egy katalógust készít a nagytáblában található vonalakról. Kigyűjti az adott vonal kezdő- és végszelvényét, a nagytáblában található kezdő- és végszelvény sorszámát, illetve megadja az adott vonal 500 m-es szakaszainak számát. Ebből a katalógusból tudja a program, hogy milyen mezőket kell beolvasni az adott vasúti vonal elemzésekor. Az első vonal beolvasását követően az 500 m-es szakaszokhoz tartozó adatokat a 3.2.3. pontban leírtak szerint elemzi. Miután az elemzés megtörtént, a program a következő 500 m-es szakaszra lép.
Amennyiben az utolsó 500 m-es szakasz elemzése is elkészült, megvan az összes minősítési szakaszhoz tartozó b méretezettségi tényező regressziós egyenlete.
Az egyenletek paramétereinek az eloszlását (n és m) a program a regressziós illeszkedés típusa szerint külön-külön felrajzolja.
Irodalomjegyzék
- [1] Coenraad Esveld: Modern Railway Track – Second Edition, MRT-Productions, 2001, Zaltbommel.
- [2] Fischer Szabolcs, Dr. Horvát Ferenc: A jó vasúti pályaállapot műszaki és gazdasági jelentősége. XIII. Közlekedésfejlesztési és beruházási konferencia, Bükfürdő, 2012. április 25–27. Előadás.
- [3] Dr. Horvát Ferenc: A vasúti pályageometria: fejlődés a kezdetektől napjainkig. Indóház – Vasúti magazin 9: (4) pp. 2–7. 2013.
- [4] Peter Veit: Rail steel grades in track, Europien Railway Preview Volume 19, Issue 4, 2013.
- [5] Peter Veit: A vasúti pályák fenntarthatóságáról. Sínek Világa, 2015/2.
- [6] Dr. Vaszary Pál – Kandidátusi értekezés, 1992. Győr.
Ha szeretne rendszeresen hozzájutni a legfrisebb számokhoz, fizessen elő a folyóiratra.