A cikk szerzője:

Sereg Tamás projektvezető
Közgép Zrt.

A Kerepesi úti „Százlábú” híd átépítése

A Kerepesi úti „Százlábú” híd kiemelt jelentőségű útvonalon helyezkedik el a főváros úthálózatában. Fontos szerepet tölt be a MÁV Zrt. infrastruktúrájában is, hiszen a Keleti pályaudvarból kivezető vágányok felett ível át. A felüljáró a vasutasoktól kapta a „százlábú” becenevet, mert a híd nem masszív pilléreken nyugszik, hanem számos karcsú oszlopból áll. Az 1925-ben épült HÉV-híd számos kisebb-nagyobb felújításon ment keresztül. A megnövekedett forgalmi igények miatt 1948-ban a régi HÉV-híd mellé egy kétnyílású vasbeton takaréküreges híd épült. Jelenlegi formáját 1973-ban nyerte el, amikor a HÉV-hidat kétsávos közúti híddá alakították át. Közel negyven év alatt mindkét híd állapota rendkívül leromlott, sem geometriai kialakításuk, sem pedig teherbírásuk nem felel meg a mai kor igényeinek, ezért elbontásuk időszerűvé vált. Az új átkelő tervezésénél fontos szempont volt a híd alatti vasúti űrszelvény magasságának növelése. Ennek érdekében elengedhetetlen volt az eredeti szerkezeti magasság csökkentése, így az új hídként egy alsópályás ortotróp pályaszerkezetű, rácsos ívfőtartós híd épült.


A híd elbontását a Hungária körút fe­lőli első nyílásban kezdték meg. A munkák az állványozással kezdődtek, vágányzár mellett a teljes nyílásban térbeli állványszerkezet épült, így el tudták végezni a vasbeton pályalemeznek és gerendáinak törmelékre bontását (1. ábra). A bontást törőfejes technológiával végezték, az állványra kerülő törmeléket szállító járművekre helyezték, és lerakóba szállították. A felszerkezet eltávolítása után a „lábak” elbontása következett. Nyílásonként a 4 db pillért az alaptesttől történő elválasztás után daru segítségével emelték ki a vágányok közül (2. ábra). A folyamat hasonlóan zajlott öt nyíláson keresztül (3. ábra), a hatodik nyílásban viszont már csak a pályalemezt bontották az állványzatra, a főtartókat és kereszttartókat egyben emelték ki (4. ábra).

 

3. ábra. A bontásra váró pillérek ideiglenes megfogása

 4. ábra. A fő- és kereszttartó részek kiemelése autódaruval

 

Segédszerkezetek és az új híd kivitelezése

Az első nyílás elbontása után megkezdődhetett a szerelőtér kialakítása a Hungária körút felé eső híd mögötti területen. Az acélszerkezet összeállításához, illetve betolásához 2 db ~80 m hosszú hídtengellyel párhuzamos vasbeton toló­pálya épült. Az északi oldalon lévő szerelőteret a Kerepesi út melletti rakott terméskő támfal állékonysága miatt CFA cölöpalapozással kellett megtámasztani. Fontos megemlíteni, hogy a vasbeton tolópályák nem vízszintesen épültek meg, hanem a Kerepesi út hossz-szelvényére leginkább ráilleszthető 7000 m sugarú ív mentén.
A szerelőtér építésével párhuzamosan az új hídfők – amelyek a betolási folyamatban alátámasztásként funkcionáltak – építése is megkezdődött. A kivitelezési idő rövidsége miatt a szerződéskötéssel egy időben elkezdték az alépítmény építési technológiájának megváltoztatását. A változtatás lényege, hogy a hagyományos szögtámfalas felmenő szerkezetű lemezalapokat egy összemetsző cölöpfalas mélyített síkalappal váltották ki.

5. ábra. A tolópályaszakaszok beépítése

6. ábra. Ortotróp pályalemez helyszíni illesztése
Az átalakítás előnye, hogy nem kellett kialakítani a közúti forgalom mellett a 10 m mély acél szádlemezekkel és talajhorgonyokkal határolt munkagödröt, elmaradhatott a talajvíz alatti lemezalap betonozása és a 2-es metróvonal alagútját 4-5 m-re megközelítő szádlemez verés/vibrálás.
Ehelyett egy magasabb lavírsíkról, kisebb kockázattal járó CFA cölöpfúrásos technológiát alkalmaztak, mellyel a hídfőépítés ideje a tenderben közzétett megoldáshoz képest csaknem a felére csökkent.
A rendelkezésre álló munkaterület szűkössége és a támaszokra kerülő nagy reakcióerők miatt az eredeti betolócsőrrel történő tolás technológiáját is újra kellett gondolni. A csőr elhagyásával csökkent a szerelőtér hossza, viszont így nem volt kivitelezhető a hat vágány feletti nyílás áthidalása. Ezért a vágányok között további alátámasztásokat, illetve tolópályaszakaszokat kellett megépíteni (5. ábra).
Az acélszerkezet összeállítása 2014 nyarán kezdődött meg. Valamennyi szerelési egységet gyári korrózióvédelemmel ellátva közúton szállították ki a Közgép Zrt. Haraszti úti gyártócsarnokaiból. A munkák az ortotróp pálya szerelésével indultak, az egyes egységeket a szerelőtéren elhelyezett bakokon állították össze (6. ábra). A be­állítás után megtörtént a méretre vágás, lakatolás, majd a hegesztés. A pályaszerkezet alatti korrózióvédelmi munkák még a szerelőtéren elkészültek, mert a betolás után a vasút felett erre már nem volt lehetőség.

A cikk folytatódik, lapozás:« Előző12345Következő »
A teljes cikket megtalálja a folyóirat 2015 / Különszámában.
Ha szeretne rendszeresen hozzájutni a legfrisebb számokhoz, fizessen elő a folyóiratra.
A hozzászólások megtekintéséhez vagy új hozzászólás írásához be kell jelentkeznie!
Sínek Világa A Magyar Államvasútak Zrt. pálya és hídszakmai folyóirata
http://www.sinekvilaga.hu | ©