A cikk szerzője:

Vólentné Sárvári Piroska pályavasúti üzemeltetési főigazgató
MÁV Zrt.

Bemutatkozik a MÁV Zrt. Pályavasúti Üzemeltetési Főigazgatósága

Az utóbbi évek legnagyobb szervezeti változtatása történt 2013-ban, amikor egységes szakmai irányítás alá vonták össze a forgalom, a pályalétesítmény, a távbeszélő, az erősáram, a biztosítóberendezés szervezeteit, és megalakult a MÁV Zrt. Üzemeltetési Főigazgatósága. A több mint egy éve működő új szervezet a területi igazgatóságokkal szorosan együttműködve, összehangolt csapatmunkával végzi a vasúti pálya üzemeltetésének szerteágazó feladatait. Miként lapunkban már korábban is folyamatosan tájékoztattuk olvasóinkat a szervezeti változásokról, és egy-egy bemutatkozó cikk keretében ismertettük a vasúti pályával kapcsolatban munkálkodó szervezeteket, most – bővítve a kört – arra vállalkoztunk, hogy a Pályavasúti Üzemeltetési Főigazgatóság valamennyi osztályát és szervezeti egységét bemutassuk.

 

Kiss Gábor
Működéstámogatás

A Pályavasúti Üzemeltetési Főigazgatóság – a szervezetek, szervezeti egységek tevékenysége összehangolását ellátó – koordináló szervezete.
Alapvető feladata a pályavasúti üzemeltetési főigazgató támogatása a területi igazgatóságok, a szakmai osztályok tevékenységének, működésének irányításában, koordinálásában, belső információs csatorna kialakításával és működtetésével. Elemzi az üzemeltető szervezet működését, véleményezi a döntésre előkészített előterjesztéseket, javaslatokat fogalmaz meg, a határozatok teljesítését figyelemmel kíséri, intézkedéseket kezdeményez a végrehajtás megvalósulása érdekében.
Ellátja a területi igazgatóságok és szakmai központok, továbbá a főigazgatóság szakmai osztályai közötti koordinációt, összehangolja a Pályavasúti Üzemeltetési Főigazgatóság és a Fejlesztési és Beruházási Főigazgatóság közötti feladatokat. A szabályozási, üzemeltetési, ellenőrzési, gazdálkodási feladatok minőségi elvégzése érdekében folyamatos kapcsolatot tart, és szükség esetén koordinál a MÁV Zrt. Szolgáltató Központtal, a számviteli, va­gyongazdálkodási szervezetekkel, a Biz­tonsági Főigazgatósággal, valamint a Nem­zeti Közlekedési Hatósággal.
Folyamatosan végzi a főigazgatóság több szervezeti egységet is átfogó feladatait, illetve mindazokat a tevékenységeket, melyek nem csak egy-egy osztály hatás­körébe tartoznak.
Közreműködik a szakmai tevékenységekhez kapcsolódó szabályozások, utasí­tások kidolgozásában, felügyeletében, karbantartásában.
Összeállítja és karbantartja a társaság szakmai ellenőrzési utasítását.
Összefogja, irányítja a pályavasúti infrastruktúra vágányzári ütemezését. Összeállítja a hálózati vágányzári tervet, kezeli a menetvonalakat érintő operatív és nem tervezhető kapacitáskorlátozási igényeket.
A Központi Vágányzári Bizottságot működteti, munkáját szervezi. Irányítja a Vá­gányzári Utasítás és vágányzári normatívák kidolgozását, karbantartását.
Kidolgozza, felügyeli és működteti a havi hálózati vágányzári monitoring rendszert.
Felügyeli az eszközgazdálkodási tevékenységet, szakmai felügyeletet gyakorol az ehhez szükséges műszaki nyilvántartás kialakításában.
Koordinálja az általános anyaggazdálkodási feladatokat, közreműködik a szakanyag-gazdálkodáshoz kapcsolódó feladatok ellátásában.
Koordinálja a leltározási és selejtezési tevékenységet. Összefogja a fejlesztési és selejtezési igényeket, előkészíti az ezzel kapcsolatos döntéseket.
Előkészíti a MÁV Térinformatikai Rendszerének Pályavasúti Tárgyi Eszköz Moduljával kapcsolatos üzleti tulajdonosi döntéseket. Irányítja, felügyeli és koordinálja a fejlesztési tevékenységet, valamint az üzemeltetéssel kapcsolatos feladatokat. Megszervezi és elkészíti a külső és belső adatszolgáltatásokat.
Javaslatot tesz és koordinál az ingatlanok (földterület, épület, építmény) igénybevétele kapcsán, kapcsolatot tart a kezelővel.
Elvégzi az ingatlanok hasznosítását megelőző véleményezést. Részt vesz a lé­te­sítéshez és selejtezéshez kapcsolódó, továbbá az üzemeltetési, hibaelhárítási, kar­bantartási, fejlesztési egyeztetésekben.
Ellátja a pályavasúti üzemeltetés gépészeti feladatait. A munkagépeket, önjáró vasúti járműveket érintő technológiákat elkészíti, karbantartja, a gépészeti eszközök, berendezések műszaki és biztonsági követelményeit, paramétereit, karbantartási feltételeit meghatározza. A daruk, emelőberendezések, vasúti járműmérlegek szakértői feladatait folyamatosan végzi.
Koordinálja a főigazgatóság felügyelete alá tartozó szervezeti egységek képzési és vizsgáztatási igényeit, kapcsolatot tart a humánerőforrás szervezet közreműködésével a képzést, illetve vizsgáztatást szervező, lebonyolító szervezetekkel. Szervezi a szakmai és oktatási utasításokban előírt képzéseket és vizsgáztatásokat, közreműködik a vizsgabizottságokban.
A pályaüzemeltetés és fejlesztés minőségügyi stratégiáját, a minőségügyi folyamatokat és minőségügyi mérőrendszert kialakítja, működését monitorozza, a mi­nő­ségirányítási rendszer és minőségügyi szervezet működtetését, a pályavasúti szintű audittevékenységet irányítja.

A cikk folytatódik, lapozás:« Előző123456789Következő »
A teljes cikket megtalálja a folyóirat 2014 / 4. számában.
Ha szeretne rendszeresen hozzájutni a legfrisebb számokhoz, fizessen elő a folyóiratra.
A hozzászólások megtekintéséhez vagy új hozzászólás írásához be kell jelentkeznie!
Sínek Világa A Magyar Államvasútak Zrt. pálya és hídszakmai folyóirata
http://www.sinekvilaga.hu | ©