A cikk szerzője:

Vólentné Sárvári Piroska pályavasúti üzemeltetési főigazgató
MÁV Zrt.

Bemutatkozik a MÁV Zrt. Pályavasúti Üzemeltetési Főigazgatósága

Az utóbbi évek legnagyobb szervezeti változtatása történt 2013-ban, amikor egységes szakmai irányítás alá vonták össze a forgalom, a pályalétesítmény, a távbeszélő, az erősáram, a biztosítóberendezés szervezeteit, és megalakult a MÁV Zrt. Üzemeltetési Főigazgatósága. A több mint egy éve működő új szervezet a területi igazgatóságokkal szorosan együttműködve, összehangolt csapatmunkával végzi a vasúti pálya üzemeltetésének szerteágazó feladatait. Miként lapunkban már korábban is folyamatosan tájékoztattuk olvasóinkat a szervezeti változásokról, és egy-egy bemutatkozó cikk keretében ismertettük a vasúti pályával kapcsolatban munkálkodó szervezeteket, most – bővítve a kört – arra vállalkoztunk, hogy a Pályavasúti Üzemeltetési Főigazgatóság valamennyi osztályát és szervezeti egységét bemutassuk.

 

Király János
Közfoglalkoztatási Iroda

Az iroda megalakításának előzményei, indoka

Magyarország kormánya a gazdasági helyzet, a foglalkoztatás fellendítése és élénkítése érdekében évek óta a költségvetésből állami támogatást nyújt olyan programok megvalósításához országos és helyi szinten egyaránt, amelyekben a részt vevő foglalkoztatók az ország munkanélküliséggel sújtott területein – egyéb foglalkoztató hiányában – munkalehetőséget teremtenek a regisztrált álláskeresőknek, ezzel is elősegítve az elsődleges munkaerőpiacra történő visszaintegrálásukat. 
Ezekben a programokban az elmúlt években is részt vett a vasúttársaság a tulajdonában lévő MÁV Kert Kft.-n keresztül. A közfoglalkoztatási törvény változása miatt a MÁV Kert Kft. 2011 után nem vehetett részt közfoglalkoztatóként a programokban, azonban az általa el­végeztetett munkára továbbra is igény volt a társaságon belül.
A megváltozott helyzetre reagálva a MÁV Zrt. vezetése úgy döntött, hogy a 2011. évi CVI. Tv. (3) bekezdés j) pontjában szereplő lehetőségeket kihasználva, a Pályavasúti Üze­meltetési Főigazgatóságon belül, közvetlenül a főigazgató irányítása alatt létrehoz egy a közfoglalkoztatással foglalkozó szervezeti egységet, mely Közfoglalkoztatási Iroda néven 2013. június 1-jén alakult meg.

Fő feladatok

Az irodának az volt a fő feladata, hogy a korábbi évek tapasztalatai alapján a MÁV Zrt. által ellátott tevékenységek közé beillessze a közfoglalkoztatást. Az iroda központját a Vezérigazgatóság épületében helyezték el.
A közfoglalkoztatási programok minden esetben határozott idejűek, de legfeljebb 11 hónap időtartamúak. A felvett munkavállalókat határozott idejű munkaszerződéssel foglalkoztatjuk, és a bérek is előre meghatározottak.
Az irodának immár a közfoglalkoztatási programok megtervezése, előkészítése, megvalósítása és teljes körű lebonyolításának szakmai és adminisztratív támogatása, koordinálása az elsődleges feladata. Ide tartozik még a vasútszakmai, humán, munkavédelmi, beszerzési, logisztikai folyamatok kidolgozásában, használatában való közreműködések és egyeztetések szervezése is. Megszervezi a toborzásokat, ahol a regisztrált álláskereső munkavállalók felvételére kerül sor, majd munkába lépésük után gondoskodik a munkavédelmi és munkaeszközök beszerzéséről, együttműködik ezek helyszínre juttatásában. 
A program keretében foglalkoztatott munkavállalók munkabérét és a munkavégzéshez szükséges eszközök, felszerelések jelentős részét a kormány által a hatósági szerződésben biztosított keretösszegből finanszírozza. Elengedhetetlen tehát, hogy pénzügyileg felügyelje a támogatott összegek felelős felhasználását, a programok végén a kapott anyagi források teljes körű elszámolását.

24. ábra. A Közfoglalkoztatási Iroda kapcsolódási pontjai

A szervezeti egység létszáma, téma- vagy területfelelősök

Az iroda alkalmazotti létszáma 9 fő. A Pá­lyavasúti Üzemeltetési Főigazgatóság Budapesti Területi Igazgatóságának kivételével minden területi igazgatóságon egy, Budapesten két fő közfoglalkoztatási koordinátorral látja el feladatát, míg a központban az irodavezető munkáját egy fő asszisztens segíti. Az iroda vezetője Király János, adminisztratív segítője Burján Ildikó. Budapesten Zörgő Viktória és Zöldi Tamás, Miskolcon Szamosné Csanádi Gizella, Debrecenben Lugosi Andor, Szegeden Sipos Gabriella Ágnes, Pécsen Kovács Gergő, Szombathelyen pedig Magyar-Kuczogi Veronika látja el a koordinátori feladatokat.
A nagy létszámú munkavállalói körrel kapcsolatban felmerülő megnövekedett adminisztratív feladatokat közfoglalkoztatott irodai alkalmazottak bevonásával végezzük, így erre az anyavállalatnak semmilyen plusz emberi erőforrást nem kellett és napjainkban sem kell biztosítania.

Az irányított szakterület létszáma, területi megoszlása

Az iroda a programjaiban a menedzsment iránymutatása és a vállalati szintű éves költségvetés alapján jelenleg maximum 1500 fő foglalkoztatását tudja megvalósítani. Az iroda hálózati szinten tervezi meg a foglalkoztatási programokat, és ennek megfelelően is bonyolítja le és veszi fel a kapcsolatot az együttműködőkkel.

Főbb kapcsolódási pontok a társosztályokkal

Az iroda vezetője folyamatosan beszámol a főigazgatónak az irodát érintő legfontosabb ügyek alakulásáról, a felmerülő problémák megoldásáról a meghirdetett programok sikeres lebonyolítása érdekében. Tekintettel arra, hogy az iroda a program során elsősorban a munkaerőt és a hozzá kapcsolódó munkavédelmi és munkaeszközöket tudja biztosítani, ezért szoros kapcsolatot kell fenntartania a Pályavasúti Üzemeltetési Főigazgatóság minden olyan szervezeti egységével, ahol közfoglalkoztatott munkavállaló felvétele és foglalkoztatása szóba jöhet. Elsődlegesen a Forgalmi Osztállyal, a Pályalétesítményi Osztállyal, valamint a TEB Központtal.
A programok kiértékelésével és a tapasztalatok áttekintésével az a célunk, hogy minden olyan szervezeti egységet be­vonjunk, ahol létszámgondok miatt az át­meneti foglalkoztatás megoldás lehet az el­maradt vagy megsokasodott munkafeladatok elvégzésére, elvégeztetésére.

Kapcsolatok a társszervekkel és a MÁV-csoporton belül

A MÁV Zrt. országos közfoglalkoztatóként az irodán keresztül, Budapest Főváros Kormányhivatal Munkaügyi Központjának a közreműködésével tart kapcsolatot a Belügyminisztériummal.
A programok sikeres lebonyolításához elengedhetetlen az együttműködés a MÁV Zrt. egyéb szervezeti egységeivel, osztályaival, így különösen a humán menedzsmenttel, a jogi igazgatósággal, a Be­szerzési és Logisztikai Igazgatósággal. Tekintettel arra, hogy a részbeni feladatátcsoportosításokkal a közfoglalkoztatás zöldterület-karbantartást is végez, ezért az együttműködés a MÁV Kert Kft.-vel továbbra is változatlanul fennmaradt.
A MÁV Szolgáltató Központ Zrt. a közfoglalkoztatott munkavállalók személyi anyagait naprakészen tartja, a bérszámfejtést és a havi fizetéssel kapcsolatos adminisztratív és technikai ügyeket intézi.

Elért eredményeink és az elkövetkezendő időszak feladatai

Az iroda a megalakulása óta egy sikeres programon van túl, amely a 2013. november elejétől 2014. április végéig a téli időszakot érintette. Ebben a programban az ország 259 településének 337 állomásán foglalkoztatott a MÁV Zrt. közel 1500 embert állomási takarításra. Ennek eredményeképpen az utasforgalmi területek tisztasága, rendezettsége jelentősen javult, az utazóközönségnek színvonalasabb szolgáltatást tudtunk nyújtani.
Az iroda folyamatosan figyelemmel kíséri a lehetőségeket, és indítja programjait. Jelenleg az ez év június elejétől szeptember végéig tartó nyári zöldterület-karbantartási program van folyamatban, mely az ország 157 településén 83 szakaszmérnökséget és 145 állomást foglal magába, összesen 1388 álláskeresőnek teremtve ezzel munkalehetőséget és rendszeres napi elfoglaltságot. A létszám állandó változása miatt szinte mindig van munkalehetőség a MÁV-alkalmazottak álláskereső rokonai­nak, barátainak, ismerőseinek vagy olyan regisztrált álláskeresőknek, akik szívesen dolgoznának a MÁV Zrt.-nél.

A Közfoglalkoztatási Iroda helye a MÁV szervezetében

A Közfoglalkoztatási Iroda helyét a MÁV Zrt. szervezetében, valamint kapcsolatát a területi igazgatóságokhoz a 24. ábra szemlélteti.

A cikk folytatódik, lapozás:« Előző123456789
A teljes cikket megtalálja a folyóirat 2014 / 4. számában.
Ha szeretne rendszeresen hozzájutni a legfrisebb számokhoz, fizessen elő a folyóiratra.
A hozzászólások megtekintéséhez vagy új hozzászólás írásához be kell jelentkeznie!
Sínek Világa A Magyar Államvasútak Zrt. pálya és hídszakmai folyóirata
http://www.sinekvilaga.hu | ©